• تاریخ : ۲۹ام آبان ۱۳۹۶
 • موضوع : دیزاین

ایجاد تنوع در زندگی، تغییر و دوری از تکرار و روزمرگی، هر چقدر هم که کوچک باشند، توانایی و انرژی برای ادامه زندگی را به ما می دهند. تغییر تزیین و یا شاید کمی در محدوده وسیع تر، بازسازی خانه، از جمله این تغییرات هست. این بار قصد داریم به شما بگوییم که امروزه با ایجاد تغییر در رویکرد سازندگان مسکن از شیوه های سنتی به شیوه های صنعتی و استفاده از تکنولوژی های نوین، این بازسازی دیگر سخت، دشوار و پرهزینه نیست و به عبارت بهتر شاهد افزایش سرعت اجرا، کیفیت، سبک سازی، اقتصادی بودن، طراحی جدید، استفاده بهینه از منابع و افزایش عمر مفید ساختمان خواهیم بود ابزارهای پیش ساخته از جمله این تکنولوژی های نوین در زمینه متریال هستند که در ادامه به معرفی کامل آن ها می پردازیم.

معرفی ابزار دکوراتیو پیش ساخته در ساختمان

ابزارهای پیش ساخته گچی در تزیین داخلی
نمونه ابزارهای گچ بری در طراحی کلاسیک و کلاسیک جدید

 1.  ابزار دکوراتیو گچبری

گچبری به عنوان یک حرفه و هنر همیشه جایگاه ویژه ای در معماری داشته هست و معماری ایرانی نیز با تنوع سبک ها و روش ها در دوره های مختلف از پیشروان این حرفه محسوب خواهد شد. همان ‌طور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته گچ می‌باشد که به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی، کاربرد زیادی در هنرهای تزئینی دارد. همان طور که در تصاویر بالا دیدن می کنید این ابزار توسط کدهایی مشخص شده و شما از کاتولوگ مربوط به آن ها کد مورد نظر را انتخاب می کنید.

ابزارهای پیش ساخته گچی در تزیین داخلی
نمونه گچبری پیش ساخته در طراحی سرستون و قاب های دیوار

 •  گچبری پیش ساخته

 گچبری هایی که به حالت سنتی و با دست ساخته می‌شوند، با توجه به نیاز معماران امروز، بسیار زمان بر و کم کاربرد هست، لذا این حرفه به صورت صنعتی درآمده و با توجه به شرایط روز تولید می‌شود. گچبری پیش ساخته در کشورهای آمریکایی به صورت کلاسیک رشد نمود و با گذر زمان این هنر به صورت صنعتی به دیگر کشورها با توجه به فرهنگ آن کشور صادر گردید. در نتیجه با توسعه صنعت ساختمان و خانه سازی در تعداد انبوه، تزیینات داخلی مربوط به گچبری با این روش دوباره قابل استفاده شد. گچبری دکوراتیو با استفاده از رابیتس و یا کناف انجام خواهد شد.

ابزارهای پیش ساخته گچی در تزیین داخلی
هماهنگی ابزارهای پیش ساخته با سبک تزیین خانه


انواع طرح ها و کاربردهای گچ بری های پیش ساخته

بطور کلی گچبری‌های انجام شده را می‌شود به سه دسته تقسیم کرد:

 طرح‌های زمینه و سطوح : یک سطح را به طور کلی و یا تکه‌ تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی قرار می‌دهند. مثل: سقف، دیوار، در و یا قابی گچی که بر روی دیوار ساخته می‌شود.

طرح‌های حاشیه : یک مسیر را به طور متدد و یا تکه‌ تکه بر روی نظمی خاص زیر پوشش طرحی به هم پیوسته و سری قرار می‌دهند مثل: کناره سقف، کناره‌ های راه پله و راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار ما باشد.

 طرح‌های تک و خاص : که فقط در جایی خاص به صورت واحد درست می‌شود و هر جایی می‌تواند قرار بگیرد مانند: سرستون، سر قاب، شومینه، سردر و …. این گونه گچبری‌ها را می‌توان به طور جداگانه نیز درست کرد.

 1. پلی‌استایرن

پلی‌استایرن یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن (یک ماده پتروشیمی) می‌باشد که به سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.

ابزارهای پیش ساخته پلی استایرن در اتصال سقف به دیوار
ابزار پیش ساخته پلی استایرن برای اتصال سقف به دیوار

 •  پلی استایرن معمولی

پلی استایرین با نام اختصاری GPPS که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا بایستی دارای خواص نظیر مقاومت خوب در برابر حرارت، قدرت ضربه پذیری مناسب و سیالیت خوب در هنگام فرایند باشد. این پلی استایرن ها خواص دی الکتریکی (عایق) و استحکام بالایی دارند به همین دلیل در مصارف الکتریکی به کار برده می شوند. نام تجاری این محصول در بازار ایران کریستال می‌باشد.

 • پلی استایرن مقاوم

این نوع پلی استایرن با نام اختصاری high-impact polystyrene) HIPS) مقاوم به ضربه هست و به همین دلیل در ساخت ظروف و بدنه لوازم خانگی کاربرد دارد. نام تجاری این ماده در بازار ایران هایمپک می‌باشد.

 •  پلی استایرن انبساطی ( یونولیت)

این نوع پلی استیرن که نام اختصاری Expanded polystyrene) EPS) دارد، نوعی پلیمر سفید رنگ هست  که به آن ها یک عامل فوم کننده اضافه شده هست. که در ایران با نام یونولیت شناخته خواهد شد.

 • صفحات فوم فشرده پلی استایرن

صفحات فوم فشرده پلی استایرن متشکل از ساختار ماده پتروشیمی GPPS می باشدکه دارای بافت تو در تو به هم فشرده و  خالی از حفره می باشد که بصورت تزریقی به روش صنعتی همراه با ذوب این ماده در فشار بالا با بهره گیری از آخرین تکنولوژی جهان تولید می گردد. این نوع دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • استحکام بالا
 • قدرت عایق بندی
 • جذب آب پایین
 • قیمت پایین
 • عدم انتشار گاز سمی در هنگام آتش سوزی

ابزارهای پیش ساخته برای سطح دیوار
کاربرد ابزار پیش ساخته پلی استایرن در طراحی قاب روی دیوار

اابزارهای پیش ساخته پلی استایرن در اتصال سقف به دیوار
انواع ابزار پیش ساخته پلی استایرن برای اتصال سقف به دیوار

 •  ابزار پیش ساخته پلی استایرن

همانطور قبلا هم اشاره شد زمان بر بودن و اجرای پرهزینه گچبری به سبک سنتی باعث عدم علاقه از استفاده این تزیینات شده بود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، محصولات جدیدی جهت جایگزینی گچ به بازار عرضه گردید که در این میان می توان به گل های سقفی و ابزار از جنس پلی استایرن (گچبری فوم پلی استایرن – گچبری های بدون رابیتس و میلگرد) اشاره نمود. این محصولات در مقایسه با گچ دارای مزایایی می باشند که اختصارا به شرح ذیل می باشد:

– مقاوم در برابر رطوبت
– نصب سریع و آسان
– عدم نیاز به رنگ آمیزی پس از نصب
– قابل شستشو
– تنوع بسیار در طرح و رنگ و ابعاد
– قابلیت جابجایی پس از نصب
– بسیار سبک
– هزینه مناسب

ابزار پیش ساخته پلی استایرن برای ستون
کاربرد ابزار پلی استایرن برای ستون

 1.  پلی یورتان

پلی ‌یورتان‌ ها به شکل های مختلف از جمله فوم‌ های نرم، فوم‌ های سخت؛ الاستومرها، ترموپلاستیک الاستومرها، رزین، پوشش و… در دنیا کاربرد دارند. یکی از کاربردهای پلی‌ یورتان‌ ها، استفاده به عنوان ابزار پیش ساخته دکوراتیو با هدف ایجاد طرح ها و جلوه های زیبای دکوراتیو در فضای داخلی و نمای خارجی ساختمان می‌ باشد.

 •  ابزار پیش ساخته پلی یورتان


ابزار پیش ساخته پلی یورتان برای نورپردازی


ابزار پیش ساخته پلی یورتان برای نورپردازی

ابزارها پیش ساخته پلی یورتان برای سطح دیوار
طراحی دیوار با ابزار پیش ساخته پلی یورتان رنگی

ابزار پیش ساخته پلی یورتان کاربردهای بسیاری در معماری داخلی و خارجی ساختمان داشته و جایگزین قطعات گچبری دکوراتیو داخلی ساختمان و یا سیمانکاری های تزیینی در نما می باشند. این ابزار در انواع ابزار گلویی ، نور مخفی ، ابزار قاب ، قرنیز ، قاب های پیرامونی در و پنجره ، طاقچه ها ، گل ها و گنبدهای زیبای سقفی ، قطعات دکوری تزیینی و چراغدان های دیواری ، ستون و سرستون و … وجود دارد و این امکان را به شما می دهد که از طرح و نقش های بسیار متنع آن متناسب با سبک تزیین منزل خود استفاده نمایید.

نکته قابل توجه در مورد این ابزار این هست که در تمامی ساختمان ها اعم از ساختمان های در حال نوسازی ، بازسازی ، ساختمان های با مصالح سنتی و یا با مصالح سبک و نوین و به ویژه ساختمان های با سبک معماری جدید قابل استفاده می باشد.

ابزار پیش ساخته پلی یورتان برای سقف
تزیین سقف با ابزار پیش ساخته پلی یورتان

محصولات با دانسیته بالا و استحکام کافی جایگزین بسیار مناسبی برای گچبری و سیمانکاری سنتی می باشد که قابلیت نصب در نماهای داخلی و البته خارجی را هم داراست. تنوع بسیار بالای این محصولات در انواع ابزارهای گلویی، کنج، نور مخفی، پانل های قاب، قرنیز، دور چهارچوب در و پنجره، طاقچه، انواع سبد گل، فرشته و المان های دکوری دیواری، ستون، سرستون، کتیبه و نرده ها امکان ایجاد طرح های زیبا و متنوع را فراهم می آورد.

– دانسیته و استحکام بالا
– سازگار با محیط زیست
– مقاوم در برابر رطوبت ، کپک ، محیط های اسیدی و قلیایی
– تنوع در طرح ، ماندگاری طولانی و دوام
– برش و نصب آسان و سریع ( با چسب مخصوص یا میخ )
– قابلیت نصب به روی کلیه سطوح گچ ، سیمان ، سنگ ،کاشی ، فلز ، چوب ، کابینت ، مبلمان ،سقف های کاذب
– ایده آل برای بازسازی و تغییر تزیین
– رنگ پذیری بالا با انواع رنگ های ساختمانی و قابلیت پتینه کاری
– سبک سازی

کاربردهای جدید ابزار های پیش ساخته دکوراتیو


طرح های جدید ابزار پیش ساخته برای طراحی دیوار در رنگ های مختلف


طرح های جدید ابزار پیش ساخته برای طراحی دیوار 


ابزارهای پیش ساخته دکوراتیو


​ابزارهای پیش ساخته دکوراتیو

کلام آخر : همان طور که از توضیحات و نمونه تصاویر متوجه شدید، با این ابزار به راحتی می توانید بدون دردسرهای بنایی و هزینه های تخریب، بازسازی کوچکی در خانه خود انجام دهید. در قسمت مطالب مرتبط می توانید اطلاعات بیش تری به دست آورید.

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما