• تاریخ : ۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

اصول طراحی نما

اولین جلوه بصری هر ساختمان نمای خارجی آن هست پس بهتر هست طراحی نمای ساختمان به صورت اصولی طراحی شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اصول طراحی نما ساختمان های مسکونی و تجاری آشنا سازیم. 

یکی از مهم ترین اجزای ساختمان نمای آن هست پس بهتر هست نمای ساختمان به صورتی طراحی شود که از محیط بیرونی منزل محافظت کند و بتواند ارتباط فضای بیرون را با محیط داخلی ساختمان به خوبی برقرار سازد. توجه داشته باشید برای داشتن نما ساختمان شیک و مقاوم بهتر هست از اصول کاربردی در طراحی نمای خارجی ساختمان خود استفاده کنید.

نمای ساختمان چند طبقه شیک و زیبا

اصول طراحی نما ساختمان های مسکونی و تجاری

از طراحی نمای ساختمان به ۴ دلیل زیر استفاده خواهد شد:

  1. زیبا و شیک تر به نظر رسیدن ظاهر ساختمان ها
  2. جلوگیری از هدر رفتن انرژی در همه فصل های سال
  3. پیشگیری از آلودگی صوتی
  4. مقاوت بیشتر ساختمان در برابر شرایط نامساعد جوی نظیر زلزله و باد و باران و یخبندان و …

طراحی نمای ساختمان

پس بهتر هست شما در هنگام طراحی نما ساختمان مسکونی و تجاری از اصول طراحی نما استفاده کنید تا بتوانید زیباترین و مقاوم ترین نمای بیرونی را برای ساختمان خود طراحی کنید.

نمای ساختمان جدید و زیبا

اصول کلی برای طراحی نما ساختمان

فضای شهری را مجموعه ای از ساختمان ها تشکیل داده اند و هر ساختمان جزئی از یک فضای شهری محسوب خواهد شد و زیبایی نمای یک ساختمان می تواند روی جذابیت بیشتر فضای عمومی تاثیرگذار باشد. برای طراحی نما یک ساختمان می توانید از انواع نماهای کلاسیک و جدید استفاده کنید که انتخاب هر یک از نماهای خارجی ساختمان سلیقه ای هست.
انتخاب مصالح برای نمای ساختمان مسکونی یکی از مهم ترین اصول طراحی نما هست که باید مورد توجه قرار بگیرد. شرط رسیدن به یک نمای ایده آل و زیبا این هست که بدانید چه مصالحی را باید در کنار یکدیگر به کار ببرید تا نمای خارجی ساختمان شما خاص و شیک به نظر برسد.

نما ساختمان چند طبقه نمای کلاسیک ساختمان
به طور کلی در طراحی نمای یک ساختمان تنوع رنگ و تنوع بافت از اهمیت زیادی برخودار هست و شما می توانید با انتخاب مصالح و مواد مناسب به نمای ساختمان شیک و مناسبی دست یابید.
نمای یک ساختمان بهتر هست به صورتی طراحی شود که علی رغم خاص بودن با ساختمان های مجاورش نیز هماهنگی داشته باشد و خط و خطوطی از نماهای موجود در آن منطقه در طراحی نما به چشم بخورد. طراحی نما بدین صورت کار سختی نیست فقط کافی هست که شما قبل از دیزاین نمای ساختمان فرهنگ و بافت منطقه را مورد بررسی قرار دهید سپس نتیجه بررسی ها را با خلاقیت و هنر معماری ترکیب کنید تا به نتیجه ای دلخواه و مطلوب برسید.

نمای شیک و زیبا ساختمان اصول طراحی نما ساختمان

خوانایی و سادگی نما ساختمان

سادگی نما برای ساختمان های چند طبقه و بلند از اصول طراحی نما هست که باید مورد توجه قرار بگیرد. در طراحی نما ساختمان های بلند باید به این نکته توجه داشته باشید که ایجاد تنوع بیش از اندازه در نما باعث خواهد شد تا نمای ساختمان شما سادگی و خوانایی خود را از دست بدهد. توجه داشته باشید که برای ساده تر به نظر رسیدن نمای یک ساختمان بهتر هست از نمای خارجی تک رنگ استفاده کنید. می توانید برای کاهش یکنواختی نمای ساده ساختمان در طراحی آن از یک یا دو المان شاخص استفاده کنید.

نمای ساختمان ویلایی نمای ساختمان جدید

نورپردازی نما خارجی ساختمان

طراحی نورپردازی نمای ساختمان به اندازه طراحی خود نمای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار هست زیرا نورپردازی باعث خواهد شد که ساختمان در هنگام شب مانند روز تاثیرگذار و جذاب تر به نظر برسد. توجه داشته باشید که نورپردازی نمای ساختمان باید به شیوه ای طراحی شود که خیره کننده نباشد و بر طراحی نمای خارجی ساختمان تاکید داشته باشد و اول خود نما به چشم آید و در مرحله بعدی نورپردازی نما جلب توجه کند.

نورپردازی نما ساختمان طراحی نورپردازی ساختمان

پویایی در طراحی نمای خارجی ساختمان

از نظر بصری نمایی دارای ارزش هست که پویا و سیال باشد. پویایی در نما ساختمان یکی دیگر از اصول طراحی نما هست و شما می توانید پویایی نمای یک ساختمان را به روش های مختلف نظیر عوض کردن ابعاد بازشوی نما نظیر پنجره و تلفیق مصالح مختلف و ترکیب کردن المان های عمودی و افقی و … ایجاد کنید.

نورپردازی نما ساختمان

در این مطلب با اصول طراحی نما ساختمان ها آشنا شدید که امیدواریم با بکارگیری این اصول بتوانید نمایی شیک و متفاوت را برای ساختمان خود طراحی کنید. در صورت تمایل می توانید برای دیدن انواع طراحی نمای ساختمان کلیک کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما