• تاریخ : ۲۸ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

تعویض نما به دلایل مختلفی انجام می‌شود. فرسودگی نمای فعلی، تغییر کاربری و خرابی قسمت‌هایی از نما، از دلایلی هست که شمارا به سمت فکری اساسی برای تعمیر نما می‌کشاند. به این منظور به سراغ متخصصان نما می‌روید ولی قبل از کمک گرفتن از آن‌ها بهتر هست این مطلب را تا انتها بخوانید!

تعمیر نمای حاضر

ترمووود در نمای ساختمان
تصویر ترمووود فین وود

 

اگر قسمت بیشتر نمایتان سالم هست، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط قسمت‌های آسیب‌دیده را تعمیر کنید. تعمیر قسمت‌های آسیب‌دیده به این صورت هست که آجر یا سنگ لق یا شکسته را برمی‌دارند و ملات زیر آن را می‌تراشند و بعد از تمیز کردن با ملات جدید تکه سنگ یا آجر را می‌چسبانند.

اگر سنگ نما لق شده بود چه‌کار کنیم؟

نمای ویلای مسکونی
تصویر گروه فنی مهندسی روماک

گاهی پیش می‌آید باگذشت زمان ملات زیر ساز نما پوک شده و سنگ یا آجرنما بااینکه سالم هستند از نمای ساختمان جدا می‌شوند. این اتفاق بسیار خطرناک هست. معمولاً در این حالت هر عدد از سنگ‌ها را با پیچ و رول‌پلاک به بدنه اصلی ساختمان پیچ می‌کنند. ناگفته نماند که نباید نگران زیبایی نما باشید چون نماکاران حرفه‌ای، این قسمت‌های سوراخ را با ملات همرنگ پر می‌کنند و درنهایت شما همان نمای سابق ولی تقویت‌شده را می‌بینید.

نمای نو جایگزین نمای فعلی

طراحی و معماری مجتمع مسکونی مژده
تصویر گروه معماری کندو

 

در بعضی موارد به دلیل فرسودگی نما، آن را تعویض می‌کنند. در این حالت چون نما فرسوده شده کاملاً آن را تخریب می‌کنند و قطعات سنگ و آجر را جدا می‌کنند. حواستان باشد هیچ‌گاه روی نمای فرسوده نمای جدید را کار نکنید، چون مواد قدیمی مقاومت نگهداری مصالح جدید را ندارند. بعد از تخریب نما، بر حسب نوع انتخابی نمای جدید، زیر ساز آن صورت می‌گیرد. در این حالت می‌توانید از هر دو اتصال‌ تر (ملات) و خشک (جوش و پیچ) استفاده کنید.

تغییر نما به دلیل تغییر کاربری

اجرای ترمووود در نمای ساختمان
تصویر ترمووود فین وود

زمانی که نمای ساختمان سالم هست و شما به دلیل تغییر کاربری یا دل‌زدگی از نمای فعلی قصد تعویض نما رادارید، بهترین گزینه انتخاب اتصالات خشک هست. شما می‌توانید قسمتی از نما را انتخاب کنید و برای زیبایی بیشتر آن را با یک متریال جدید تلفیق کنید این انتخاب با هزینه مناسب‌تری انجام می‌شود. مثلاً اگر نمای فعلی‌تان آجر هست از چوب برای تلفیق با آن استفاده کنید. گاهی هم قصد دارید کل نما را جدید کنید که در این حالت اگر کاربری‌تان اداری باشد، انتخاب  بیشتر افراد نمای کامپوزیتی هست که دارای اتصالات خشک هست و راحت‌تر اجرا می‌شود. 

نکات مهم در بازسازی نما

ترمووود در نمای ساختمان
تصویر ترمووود راشاوود
  • انتخاب یک گروه متخصص از هر چیز دیگری مهم‌تر هست. تیمی که بتواند کار نهایی را تمیز و با مقاومت بالا تحویل دهد.
  • قبل از هر اقدامی طرح موردنظرتان را ببینید و تأیید کنید.
  • حتماً طرحتان قبل از اجرا تأییدیه شهرداری را گرفته باشد.
  • ضمانت حسن انجام کار از گروه اجرا فراموش نشود.

برای دیدن انواع نمای خارجی ساختمان به قسمت عکسها در چیدانه بروید و در منوی فضای بیرونی گزینه نمای خارجی را انتخاب کنید. 

نویسنده: سمیه منوچهری | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما

مطالب مشابه با این مطلب