• تاریخ : ۱۰ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دیزاین

رنگ بخش مهمی از زندگی ما هست. از انتخاب لباس گرفته تا انتخاب مبلمان منزل یا محل کار، رنگ به عنوان یک اصل اساسی اطراف مارا احاطه کرده و به بخشی از روزمرگی ما تبدیل شده هست، به طوری که شخصیت افراد را خواهد شد از ترکیب رنگی انتخابی شان شناخت. در این مطلب چیدانه قصد دارد با راهنمایی گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر با روانشناسی رنگ ها و ترکیب آنها در تزیین داخلی آشنا شود؛ پس با ما همراه باشید.

رنگ در تزیین داخلی، رنگ های گرم و سرد

شناخت رنگ ها

رنگ و تاثیر آن در زیبایی محل زندگی یا محل کار، امری هست که می توان آن را نخستین چالش در انتخاب مبلمان و طراحی داخلی دانست. به گفته گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر، فرآیند بصری که با دیدن رنگ در چشم و مغز شکل می گیرد، با فرآیندهای دنیای روانشناختی همراه هست و همچنین بازتابهایی از تجربه رنگ در درون افراد بوجود می آید که بر روی شناخت های حسی و فکری شان اثر می گذارد. برای مثال به کار بردن رنگ قرمز در تزیین داخلی می تواند موجب افزایش اشتها شود و انرژی و هیجان محیط را بیشتر کند، رنگ آبی دقیقا برعکس قرمز اشتها را کور می کند و فضا را آرام و ساکت جلوه می دهد.پس با توجه به اینکه رنگ ها تاثیر عمیقی بر ما دارند، برای انتخاب رنگ تزیین داخلی فضای مورد نظرمان، ضروری هست که به غیر از سلیقه شخصی، به روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن ها هم توجه ویژه داشته باشیم.

طراحی داخلی شفیعی
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

رنگ و روشنایی

رنگ ها در تنظیم نور محیط بسیار تاثیرگذارند. هر یک از رنگ ها با توجه به بازتاب خود می توانند نور را منعکس یا جذب کنند. فضایی که در طراحی آن از رنگ های روشن استفاده شده روشن تر از فضایی که در آن از رنگ های تیره استفاده شده به نظر می آید. همانطور که گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر اشاره می کند، باید به تناسب میان رنگ ها توجه ویژه ای داشته باشیم. مثلا رنگ مبلمان با رنگ پرده ها و دیوارها و کف پوش باید هماهنگ باشد، پس انتخاب درجه روشنایی رنگ نکته بسیار مهمی هست که نباید از آن غافل شد.

روانشناسی رنگ ها

رنگ در تزیین داخلی، رنگ گرم در تزیین داخلی

رنگ در تزیین داخلی

برای رسیدن به ارزش روانشناختی هر رنگی، بهتر هست آن رنگ را در ارتباط با سایر رنگ ها بسنجیم. البته وقتی از یک رنگ نام می بریم، مهم هست بدانیم آن رنگ دارای چه درجه روشنی هست و با چه رنگی هم خانواده هست و همینطور باید بدانیم آن رنگ در دسته رنگ های گرم جای می گیرد یا در دسته رنگ های سرد. به طور کلی رنگ های گرم هیجان و احساس گرمی را در افراد ایجاد می کنند و رنگ های سرد باعث القای آرامش و خونسردی می شوند.

طراحی داخلی شفیعی
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

طراحی داخلی خانم/آقای حسینی
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

برای مثال بد نیست از رنگ زرد نام ببریم. نوردهی رنگ زرد از همه رنگ ها بیشتر هست، رنگ نشاط آوری هست که پر از انرژی بوده و استفاده از آن در فضاهای کوچک می تواند احساسات مثبت را القا کند، تمرکز را افزایش داده و فعالیت ذهنی را تحریک کند. اما اگر همین رنگ در مقیاس بزرگ تر استفاده شود ممکن هست باعث تحریک اعصاب شود.

طراحی داخلی خانم/آقای اکبری
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

طراحی داخلی
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

طراحی داخلی خانم/آقای اکبری
تصویر گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر

اگر بخواهیم یک رنگ مناسب قابل استفاده برای همه مکان ها نام ببریم، رنگ سبز بهترین گزینه هست. همه ما می دانیم که سبز رنگ طبیعت هست و استفاده از آن در تزیین داخلی به محیط طراوت و شادابی می بخشد و موجب آرامش خواهد شد.

رنگ در تزیین داخلی

اگر شما هم برای انتخاب رنگ تزیین داخلی منزل یا محل کارتان نیاز به مشاوره و راهنمایی تخصصی دارید، پیشنهاد چیدانه به شما گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر هست. برای دیدن پروژه های اجرایی و تماس با این گروه به پروفایل آن ها در چیدانه سر بزنید.

نویسنده: صبا صوفی | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما