• تاریخ : ۳۰ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

اگر مطالب قبلی ما از سری مطالب ترکیب رنگ آبی در ۲۸ پالت را دنبال کرده باشید، به معرفی تنالیته های مختلف رنگ آبی و ترکیب رنگی آن ها پرداختیم. در این مطلب از کتاب the colour scheme نوشته خانم Anna starmer، دو آبی بسیار پرطرفدار و معروف را برای شما انتخاب کردیم تا با شناخت ترکیب های رنگی مناسب برای آن ها، زیبایی آسمان و زمین را در خانه با خود همراه کنید. آبی دریایی و آبی آسمانی انتخاب این هفته ما برای شماست. امیدوارم از این آبی های دوست داشتنی لذت ببرید. 

آبی آسمانی در تزیین داخلی

ترکیب رنگ آبی آسمانی

آبی آسمانی که در این جا به شما معرفی می کنیم، آبی آسمانی تیره هست. این رنگ معمولا در خانه های ساحلی استفاده می شده هست. همین طور به عنوان یک رنگ شاد و دوستانه شناخته خواهد شد که برای فضاهایی مانند حمام، آشپزخانه و حتی یک اتاق پذیرایی خانوادگی بسیار مناسب و ایده آل هست.

  • رنگ های شماره ۱ و ۲ : 

ترکیب رنگی آبی آسمانی با سفید
ترکیب رنگی آبی آسمانی با سفید در طراحی اتاق خواب

ترکیب رنگی آبی آسمانی با رنگ خاکی
ترکیب رنگی های آبی آسمانی، آبی سرد، سفید، خاکی در طراحی اتاق نشیمن

رنگ سفید با کمی تنالیته زرد (شماره ۱) و رنگ خاکی (شماره ۲)، ترکیب های جالبی برای آبی آسمانی هستند. نوارهای رنگی این آبی، سفید و خاکی برای رنگ کردن دیوار یک طرح خاطره انگیز را خلق می کند. این رنگ ها برای دیوار، مبلمان و وسایل چوبی ایده آل بوده و می توانید از تنالیته های تیره تر آن ها هم در ترکیب رنگی خود استفاده نمایید.

ترکیب رنگی آبی آسمانی و قرمز
ترکیب رنگی آبی آسمانی و قرمز

ترکیب رنگی آبی آسمانی و قرمز
ترکیب رنگی آبی آسمانی و قرمز

بهتر هست از قرمز به میزان کم تری استفاده شود. به طور مثال برای ظروفی که روی میز چیده شده و یا قاب هایی که به دیوار با رنگ آبی نصب می شوند. تصاویر بالا ایده های خوبی برای استفاده از پرده، کوسن و حتی روتختی قرمز به شما می دهند.

ترکیب آبی آسمانی روشن و آبی تیره

این رنگ بیش تر برای کف مناسب هست. اما به طور کلی باید به شما بگوییم که رنگ های شماره ۳ و ۴ به میزان خیلی محدود در تزیین خانه استفاده می شوند ولی همین مقدار هم تکمیل کننده طراحی شما خواهد بود.

همانند روال سابق، رنگ های عمودی در سمت راست تصویر سه تنالیته روشن و تیره از آبی آسمانی را نشان می دهند که شما بنا بر سلیقه و تزیین منزل خود می توانید یکی از آن ها را جایگزین نمایید.

آبی دریایی در تزیین داخلی

ترکیب رنگ آبی دریایی
رنگ های مناسب در هم نشینی با آبی دریایی

ترکیبی از آبی آسمانی و آبی دریایی در ساحل
ترکیب رنگی ساحل با آبی دریایی و آبی آسمانی

این رنگ برای رسیدن به یک ترکیب جدید و طرح غیرعادی بسیار ایده آل هست. هم چنین اگر بخواهید به یک پس زمینه خنثی در تزیین خود برسید می توانید از آبی دریایی استفاده نمایید. به طور کلی استفاده از این رنگ با ترکیب رنگ هایی که به شما معرفی می کنیم، تداعی کننده ساحل و رنگ های آن خواهد بود.  

  • رنگ های شماره ۱ و ۲

ترکیب رنگ آبی با قهوه ای و بژ
ترکیب آبی دریایی با قهوه ای تنباکو 

ترکیب رنگی آبی دریایی با قهوه ای تنباک (شماره۱) و بژ (شماره ۲) بهتر هست در فضاهایی مانند آشپزخانه و یا فضای صبحانه خوری استفاده شود. اما اگر می خواهید در قسمت های دیگر منزل خود مثل اتاق نشیمن هم آن ها را به کار ببرید، قهوه ای تنباکو برای وسایل و پارچه ها و رنگ بژ برای فلزات بسیار مناسب هست. ترکیب آبی دریایی و رنگ بژ یک سبک کلاسیک را خلق می کند که از اولین سبک های تزیین داخلی شناخته خواهد شد. اگر از مبلمان های با طرح و نقش هندسی هم استفاده کنید، به سبک کلاسیک دوره های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بسیار نزدیک خواهید شد.

ترکیب رنگی آبی دریایی با زرد کم رنگ
ترکیب آبی دریایی و زرد تیره

بهتر هست رنگ زرد در این ترکیب به مقدار خیلی کم و فقط برای وسایل و پارچه کوسن به کار گرفته شود.

ترکیب رنگ دریایی با آبی تیره
ترکیب آبی دریایی و آبی تیره

هم نشینی این دو رنگ ترکیب خیره کننده ای را به نمایش خواهد گذاشت. آبی تیره در این جا هارمونی رنگ شما را کامل کرده و می تواند برای یک دیوار و یا کمد دکوری شما مناسب باشد. تصویر بالا ترکیبی از رنگ های آبی دریایی خیلی روشن، بژ، زرد و آبی تیره را به خوبی نشان می دهد.

این سه رنگ می توانند جایگزین آبی دریایی اصلی ما شوند. در این صورت باز هم می توانید از همان ترکیب های گفته شده استفاده نمایید.

در پایان باید بگوییم که از مطالب قبلی پالت های رنگ آبی غافل نشوید:

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما