• تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۷
  • موضوع : دیزاین

تزیین داخلی مبحثی آشنا و البته بسیار پر طرفدار در بین اکثر مردم شناخته خواهد شد و این خاص و همه گیر بودن باعث خواهد شد که نیاز به یک متخصص و کارشناس حرفه ای نیز در این احساس شود. زمانی که داریم در مورد هنر و هنرمند در هر گرایش و رشته ای صحبت می کنیم، این موضوع را بارها شنیده ایم که : یک هنرمند و متخصص حرفه ای باید به سبک خاص خود رسیده باشد. تزیین داخلی نیز از این دسته جدا نبوده و یک طراح داخلی یا دکوراتور حرفه ای را می توانیم با نگاهی به پروژه هایش شناخته و از دیگران متمایز نماییم. این پروژه ها هیچ محدودیتی را برای طراح به وجود نیاورده و فضاهای گوناگون مسکونی، اداری، تجاری و … را شامل می شوند. در این مطلب با راهنمایی تزیین پریسا فرزادی به بررسی بخشی از چالش های طراحی داخلی برای یک مغازه طلافروشی لوکس خواهد پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

تزیین داخلی طلافروشی

همه ما بارها و بارها جذب ویترین های پر زرق و برق مغازه های طلافروشی شده ایم. مغازه های لوکسی که به واسطه درخشش جواهراتشان می درخشند ولی شاید ندانیم در طراحی یک مغازه طلا فروشی، از نمای بیرونی گرفته تا ویترین و پیشخوان، چه بایدها و نبایدهایی وجود دارد و طراح آن با چه چالش هایی رو به رو هست.

طلا و جواهر سال هاست به عنوان کالایی گرانبها و لوکس در میان افراد خرید و فروش می شوند. قدمت استفاده از طلا و جواهرات قیمتی در تزیین ظروف و تولید زیورآلات به نخستین سال های کشف و استخراج آن بر می گردد. این روزها اما، در کنار ارزش مادی طلا، به طراحی آن هم توجه ویژه ای خواهد شد و متخصصان طراحی جواهرات، به خلق زیباترین زیورآلات مشغولند. علاوه بر این ها از نحوه و محل ارایه این زیورآلات ارزشمند نباید غافل بود، مغازه های طلافروشی که بدون شک زیبایی و طراحی تزیین آنها تاثیر زیادی بر جذب مشتری دارد. به اعتقاد تزیین پریسا فرزادی، برای طراحی یک مغازه طلافروشی، علاوه بر زیبایی بصری فضا لازم هست نکاتی از جمله اصول امنیتی و نورپردازی حرفه ای و مناسب رعایت شوند.

طراحی داخلی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

اهمیت پیشخوان در مغازه طلافروشی

تماشای ویترین مغازه های طلافروشی برای بیشتر افراد به خصوص خانم ها کار خوشایندی هست. رنگبندی ویترین، نورپردازی آن و چگونگی چیدمان اجناس به عنوان اولین جاذبه های بصری نقش زیادی در جلب توجه مشتری ها دارند. با ورود مشتری ها به داخل مغازه، اهمیت همین عوامل در طراحی داخلی هم به چشم می خورد. طلا و جواهراتی که برای فروش در مغازه قرار دارند، بسیار قیمتی و لوکس هستند و همه ما می دانیم حفظ امنیت اجناس از مهمترین مسایل هست. به همین دلیل، شاید بتوان گفت طراحی پیشخوان مناسب برای یک مغازه طلا و جواهر فروشی از اهمیت ویژه ای برخوردار هست.

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

طراحی و اجرای تزیین داخلی جواهر فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

ویژگی های یک پیشخوان مناسب

به گفته خانم فرزادی، هنگامی که مشتری برای خرید طلا و جواهر وارد مغازه خواهد شد، باید قبل از انتخاب همه اجناس موجود را ببیند. بدیهی هست خارج کردن همه اجناس از ویترین ها ممکن نیست، پس در یک طراحی داخلی اصولی، طراح باید پیشخوان ها را به نحوی طراحی کند که بدون نیاز به خارج کردن اجناس، مشتری بتواند آنها را ببیند. برای تامین راحتی و آسایش مشتری، محل قرارگیری پیشخوان و استفاده از صندلی در کنار آن نکات مهمی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. علاوه بر اینها، چیدمان محصولات باید به نحوی باشد که مشتری به راحتی آنها را ببیند. همه این ها از نکاتی هستند که در طراحی برای زیبا کردن فضای داخلی رعایت می شوند. اما همانطور که پیش تر اشاره کردیم، تامین امنیت در یک مغازه طلافروشی از ضروری ترین نکات هست. پس در ساخت ویترین ها و پیشخوان ها باید از شیشه ها و مصالح ضد سرقت استفاده شود.

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

نورپردازی در مغازه طلافروشی

نورپردازی در طراحی داخلی مغازه طلافروشی اهمیت زیادی دارد. از نظر گروه رهام، طراحی نورپردازی باید به گونه ای باشد تا علاوه بر تامین نور کافی برای محیط، درخشش و جذابیت جواهرات را هم بیشتر کند. اگر نور نامناسب و یا ناکافی باشد، جلوه جواهرات را کم کرده و زیبایی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به گفته تزیین پریسا فرزادی، برای انتخاب نورپردازی مناسب، مهمترین نکته توجه به ترکیب رنگی در طراحی داخلی هست. در مغازه هایی که برای کف پوش یا دیوار پوش آنها از رنگ های تیره استفاده شده، نورپردازی موضعی و استفاده از لوسترها گزینه بهتری هست و در مغازه هایی که از رنگ های روشن برای طراحی داخلی آن ها استفاده شده بهتر هست از نورپردازی های ملایم تر استفاده شود.

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

طراحی طلا فروشی
تصویر تزیین پریسا فرزادی

اهمیت رنگ در پیشخوان طلافروشی

در انتخاب رنگ مناسب پیشخوان، هماهنگی با رنگ غالب تزیین داخلی مغازه بیشترین اهمیت را دارد. علاوه بر آن باید به میزان جذب یا انعکاس نور بر آن رنگ توجه داشت. چرا که انتخاب یک رنگ اشتباه برای پیشخوان می تواند کاملا متفاوت عمل کرده و به جای اینکه به جواهرات درخشش بیشتری ببخشد، از درخشش آن ها جلوگیری و جلوه آن ها را از بین ببرد.

اگر برای طراحی مغازه طلا و جواهر فروشی خود به راهنمایی متخصصان در این زمینه نیاز دارید، پیشنهاد چیدانه برای شما تزیین پریسا فرزادی هست. برای دیدن پروژه ها و کسب اطلاعات تماس این گروه از پروفایل آنها در چیدانه دیدن کنید.

نویسنده: صبا صوفی | تحریریه چیدانه 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما