• تاریخ : ۱۶ام دی ۱۳۹۶
 • موضوع : دیزاین

طراحی و چیدمان وسایل در هر خانه به‌طورقطع گویای ذوق و سلیقه ساکنان آن هست، به‌ویژه اگر مدتی برای آن ‌وقت گذاشته باشند و با بررسی سایت‌ها، صفحات اینستاگرام و مجلات مکتوب و مجازی متناسب با فضایی که در اختیار دارند، آنچه می‌خواهند را در ذهن پرورانده در قدم بعدی تهیه و در کنار هم قرار داده باشند. آنچه در خانه این زوج جوان؛ آقای آریا کلانی و خانم ساناز تهرانی هم به‌خوبی مشهود هست و در بدو ورود به‌خوبی، شاهد آن هستیم. بهانه‌ای که ما را دقایقی مهمان زوج جوان و خوش‌ذوق این خانه می‌کند تا از هنر و خلاقیت خودشان در چیدمان و تهیه این وسایل بگویند.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

خانه طوسی ساناز و آریا در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: دو نفر/ زن و شوهر
 • شغل صاحب‌خانه: شرکت پخش محصولات اولیه فست‌فودها
 • موقعیت:  مهرشهر بلوار شهرداری
 • متراژ فضا: ۱۴۰ متر
 • سال ساخت: ۹۲
 • ملک: استیجاری
 • تعداد اتاق‌خواب: ۲ عدد
 • تعداد سرویس: ۲ عدد
 • سبک تزیین: ۹۰ درصد جدید
 • رنگ‌های غالب: طوسی و سفید
 • ویژگی برجسته طراحی: استفاده از زمینه رنگی خنثی در طراحی
 • طراح: خانم خانه با همفکری همسر
 • زمان طراحی داخلی و خرید وسایل: هشت ماه
 • نوسازی یا بازسازی: خرید وسایل و ایجاد بعضی تغییرات در واحد مسکونی( ملک استیجاری)
 • هزینه تقریبی برای تزیین: خرید وسایل که جهیزیه خانم تهرانی بوده حدود ۲۰۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

تناسب و هم‌خوانی یک اصل کلیدی در این تزیین طوسی

مهم‌ترین ویژگی که در چیدمان این خانه رعایت شده هست، تناسب و هم‌خوانی قابل‌توجهی هست که وسایل با یکدیگر دارند. رنگ‌ها به‌خوبی کنار هم نشسته و نمایی یکدست و آرامش‌بخش را به بیننده ارائه می‌دهد. تزیین خانه، بیشتر گرایش به سبک و سیاق جدید دارد، البته چند المان هرچند کوچک هم از سبک سنتی در آن دیده می‌شود که قرار هست توازن بیشتری را در فضا ایجاد کنند. جای‌گیری و هارمونی که همه وسایل با هم دارند، به‌ویژه اینکه فضایی باز و دلنشین را در خانه ایجاد کرده‌اند.

قدم نخست بررسی و تحقیق

آقای کلانی برای ما می‌گوید که همسرش با بررسی مجلات و سایت‌های به‌روز تزیین داخلی (مثل چیدانه و مجله منزل)، هم‌چنین سایر منابع اروپایی، این چیدمان را طراحی کرده هست و مهم‌تر اینکه برای تک‌تک وسایلِ خریداری‌شده و محل قرارگیری آنها به‌خوبی و با دقت فکر شده، به عبارتی جانمایی و هم‌چنین خرید هیچ‌یک از وسایل خانه به‌صورت اتفاقی نبوده هست.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

رنگ‌هایی ساده، اما شیک در تزیین سفید و طوسی

در لحظه ورود، جدا از سبک جدید غالب در خانه، آنچه توجه را جلب می‌کند، رنگی هست که سهم زیادی در تزیین فضا دارد، وسایل و رنگ‌آمیزی بیشتر محیط خانه به عبارتی پذیرایی، اتاق تلویزیون و تا حد زیادی آشپزخانه طوسی و سفید هست، دلیل آن هم این هست که در زمانی که تزیین این خانه طراحی و وسایل خریداری می‌شد، این طیف رنگ، رنگ سال بوده، ضمن اینکه ازنظر آقا و خانم کلانی ویژگی مهم دیگر این انتخاب، این بوده که رنگ‌هایی انتخابی در عین سادگی، شیک نیز هستند، البته نباید از ویژگی‌های مثبت این دو رنگ در تزیین خانه نیز غافل شد؛ به‌طور مثال سفید، بازتاب تمام‌رنگ‌ها به شمار می‎رود و فضا را بازتر و درک افراد از آن را بیشتر می‌کند. به‌نوعی دربرگیرنده پاکی، سادگی و پیچیدگی هست. درباره طوسی هم باید گفت این رنگ، حامل اقتدار بوده و برای چشم هم به‌راحتی قابل‌تشخیص هست. هم‌چنین رنگی خنثی به شمار می‌رود و بر این اساس بسیاری از طراحان از آن استفاده می‌کنند؛ پس ساکنان این خانه هم بیشترین بهره را از رنگ‌های خنثی گرفته‌اند؛ دو رنگ سفید و طوسی که اگر درگذر زمان، نظرشان هم تا حدی تغییر کرد به‌راحتی بتوانند هر رنگ دیگری را به این مجموعه بیفزایند.

ناگفته نماند که در ابتدا رنگ فضای خانه سفید و قهوه‌ای بوده هست. قرنیزها و درها همه قهوه‌ای بودند و این زوج خوش‌سلیقه و باذوق، رنگ آنها را تغییر داده‌اند. آنها اگرچه ایده رنگ و انتخاب وسایل را از دو سال قبل از سکونت در این خانه در ذهن پرورانده‌اند، اما باید گفت خانه را حدود ۶ تا ۹ ماه زودتر اجاره کرده‌اند تا کارهایی که مدنظر داشتند را انجام دهند و ایده‎‌هایشان را اجرایی کنند.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

میزبانی از رنگ سوم در TV ROOM

همه خانه اما طوسی و سفید نیست؛ این را وقتی چنددقیقه‌ای در خانه قدم می‌زنیم و به سایر فضاها سرک می‎‌کشیم، متوجه می‌شویم. ساکنان خانه برای زیباتر شدن محل زندگی خود و نشان دادن ذوق و خلاقیتشان ظرافت بسیاری را به‌کاربرده‌اند. یکی از این ظرافت‌ها مشارکت رنگ سوم در فضای TV ROOM یا همان اتاق تلویزیون هست. اینجا رنگ سومی هم‌قدم به میدان گذاشته، کمی تلفیق دو رنگ حاکم در این فضا را برهم زده و به همین سادگی جایی برای خودش باز کرده هست. این رنگ سوم مشکی بوده و به نظر می‌رسد حضور خود را مدیون رنگی هست که سیستم صوتی و تصویری دارند. تلفیقی از این سه رنگ در اکسسوری‌های این بخش از خانه هم تکرار می‌شود؛ رنگی که نور را جذب می‌کند و تا حدی شکل رسمی‌تری به فضا می‌دهد. این را هم بگویم که این طیف رنگ در کنار سفید، تضاد خوبی ایجاد کرده و موجب شده تا فضاهای کوچک بزرگ‌تر به نظر برسند. به‌هرحال، اتاق تلویزیون، فضایی هست که آقای خانه بیشتر از سایر اتاق‌ها آن را دوست دارد، البته وی معتقد هست بیشتر مهمانانی که به خانه آنها می‌آیند هم از دیدن هست فضا لذت برده با آن ارتباط برقرار می‎‌کند.

توجه به یک اصل مهم در تزیین فضای تلویزیون

در کنار قاب عکسی که ترکیب رنگ در نظر گرفته شده برای اتاق تلویزیون را به تصویر می‌کشد، فرش تزئینی چرمی دایره‌ای‌شکل با همین ترکیب رنگ در کف آن، جا خوش کرده هست که شاید جدا از بازی رنگ به نحو قابل‌توجهی مجزا بودن این فضا از اتاق پذیرایی را به نمایش می‌گذارد؛ زیرا یکی از کارکردهای فرش‌های مدور جداسازی فضا در تزیین خانه یا هر مکان دیگری هست که از آن استفاده می‌شود. ضمن اینکه با کمک این ایده می‌توان فضاهای کوچک را کمی بزرگ‌تر جلوه داد. به این دلیل که منحنی چنین فرش‌هایی چشم را مجاب می‌کند تا به فضای اطراف توجه بیشتری کند. هم‌چنین به‌نوعی نظم را به تصویر می‌کشد. فلسفه‌ای که به‌طورقطع در این اتاق نیز کاربرد داشته هست.

فضایی مینیمال و متفاوت 

وارد آشپزخانه که می‌شوی هم‌خوانی کابینت‌ها با رنگی که در تزیین خانه مدنظر بوده، توجه را جلب می‌کند؛ آنچه موجب شده تا این واحد مسکونی در میان انتخاب‌هایی که خانواده کلانی داشته‌اند رتبه اول را به خود اختصاص دهد، البته در این فضا تا حدی از رنگ قرمز کمک گرفته‌شده تا گرمایی را در محیط ایجاد کند، ضمن اینکه محیط آشپزخانه را تا حدی خاص کرده هست. انتخاب وسایل و اکسسوری‌هایی با این رنگ، ترفندی بوده که به‌کاررفته تا در رنگ سفید کابینت‌ها و سیلور بعضی وسایل گرمای خاص و تضاد جالبی را ایجاد کند. ضمن اینکه با این راهکار فضایی مینیمال و متفاوت در ذهن افرادی که وارد خانه می‌شوند ایجاد خواهد کرد.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

اعتماد به سلیقه خانم خانه

در این خانه مبلمان، صندلی‌ها و میز ناهارخوری، همه و همه برند چستر هستند، البته به گفته ساکنان خانه سبک انگلیسی در زمان طراحی و خرید وسایل چندان در ایران رایج نبوده و پس آنها کمی برای تهیه مبلمان به‌سختی افتاده‌اند و بعد از جست‌وجو و بررسی‌های بسیار سرانجام از راه یکی از شرکت‌ها که در زمینه مبلمان فعالیت می‌کرده وسایل موردنظرشان را به شرکتی در ترکیه سفارش داده‌اند تا برای آنها مبلمان موردنظر را تهیه کند؛ کاری که برایشان بسیار هم پرهزینه بوده هست، البته این زوج خوش‌ذوق کمی خلاقیت را نیز چاشنی کارشان کردند و بسیاری از وسایل را با توجه به طراحی و سلیقه خود چیدمان کردند. نتیجه این شده که صندلی‌ها، میزها، قاب‌ها و تمام آنچه در خانه وجود دارد خاص هست. چینش آنها نیز به‌نوعی خاص هست؛ به‌طور مثال مبلمان پذیرایی به پیروی از اصل احترام به مهمان در فرهنگ ایرانی در بالای اتاق پذیرایی قرارگرفته هست. دیگر اینکه طراحی پایه و اولیه که شامل ۸۵ درصد موارد می‌شود را خانم خانه انجام داده هست، اما در همه موارد از همسر خود نیز نظرخواهی کرده هست. آقای خانه از اعتماد به سلیقه همسرش هم می‌گوید و اینکه نتیجه خیلی خوبی از این اعتماد گرفته هست.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

ترفندی به نام پرده‌های یک‌تکه

در یک واحد مسکونی باید اتاق‌های پذیرایی، خواب و هم‌چنین آشپزخانه بهره کافی را از نور طبیعی ببرند؛ شاخصه‌ای که این خانه نیز از آن بهره‌مند هست. اینجا نور از شمال وارد ضلع جنوبی خانه می‌شود به اعتقاد این زوج، بهترین نور برای پذیرایی بوده که در علم معماری هم به آن اشاره‌شده هست. قدم بعدی در اینجا استفاده از پرده‌هایی به رنگ روشن هست. با توجه به اینکه پنجره‌ها کمی کوچک هستند، پنجره‌ها با پرده‌ای بزرگ و یک‌تکه پوشانده شده که پارچه آن نیز حریری به رنگ سفید هست تا نور را به‌خوبی از خود رد می‌کند؛ ترفندی که بسیار کارساز هست. روی آن نیز رو پرده‌ای هم‌خوان با رنگ مبلمان و ناهارخوری جا خوش کرده تا با سایر وسایل خانه نیز تضاد نداشته باشد. توجه داشته باشید! پرده، احساس وجود پنجره‌ای بزرگ را به افرادی القا می‌کند که وارد خانه می‌شوند و رو پرده‌ای‌ها نیز حالت دوتکه و تزئینی دارند.

پیروی از ۳ سبک کلاسیک، سنتی و جدید

در کنار نور طبیعی که روزها اتاق را روشن می‌کند در شب هم نور موردنیاز با لوسترها و آباژور تأمین می‌شود؛ لوستر‌هایی که نه‌چندان کلاسیک و نه زیاد سنتی یا جدید هستند و به پیروی از سبک خانه، تلفیقی از سبک جدید و سنتی را به نمایش گذاشته‌اند. این سلیقه در انتخاب فرش‌ها نیز رعایت شده هست. فرش‌های ریشه‌دار، نه فرش‌های جدید بدون ریشه که تا حدی حس وارد شدن به یک‌خانه ایرانی را به ذهن افراد متبادر می‌کند.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

بالکن، متفاوت‌ترین بخش خانه

شاید متفاوت‌ترین بخش این خانه بالکن سرپوشیده‌ای ۱۲ متری باشد که کباب‌پز را در دل خود جای‌داده هست و با کمک شیشه‌های مشبک و چند گلدان، شکل حیاط‌خلوتی دنج را به خود گرفته هست. استفاده از چند اکسسوری خاص هم حس و حال دیگری به فضا داده هست. اینجا یک‌گوشه دنج و البته متفاوت در این خانه هست.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

هجوم انرژی به اتاق‌خواب

وارد اتاق‌خواب که می‌شوید، فضا به‌کلی تغییر می‌کند؛ زیرا تدبیر بر این بوده که این فضا روشن، اما تا حدی شادتر و پرانرژی‌تر از فضای پذیرایی و اتاق تلویزیون باشد. ضمن اینکه حالتی دوستانه و صمیمی نیز در خود داشته باشد. نتیجه اینکه اینجا رنگ سفید هم‌نشین کرم شده هست.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

تعادل انرژی در اتاق کار

اتاق‌خواب دوم که بیشتر کاربرد اتاق کار را دارد هم شما را وارد فضایی به‌شدت متفاوت می‌کند. در این فضا از سه رنگ سفید، مشکی و قرمز استفاده‌شده هست. این را هم بگویم که قرمز و مشکی در کنار هم انرژی یکدیگر را به تعادل می‌رسانند و به‌نوعی توازن و آرامش را به ارمغان می‌آورند. در اینجا می‌توان فضایی متفاوت را احساس کرد. این ترکیب رنگ در وسایل اتاق نیز تا حد زیادی رعایت شده هست تا حالت خسته‌کننده برای این زوج در هنگام حضور طولانی‌مدت برای کار در این اتاق وجود نداشته باشد.

یک ویژگی مهمان پسند دیگر

ورودی خانه هم جذابیت خاصی برای خود دارد که آن را مدیون جاکفشی توکار و کمد مهمان هست. این دقیقا همان چیزی هست که این زوج جوان، آن را شاخصه مهم ورودی خانه خود می‌دانند. این‌گونه مهمانان هم راحت‌تر هستند؛ زیرا هنگام ورود، هم می‌توانند وسایل خود ازجمله کفش، پالتو و… را در آن قرار بدهند و هم به طبع صاحب‌خانه مجبور نیست فضایی از خانه را به این کار اختصاص دهد که ممکن هست تا حدی از نظم حاکم بر خانه کم کند.

خانه آریا و ساناز در مهرشهر کرج
تصویر امیر صادقی

تجربه ارزنده آریا و ساناز

آقای خانه از سلیقه و خلاقیت همسرش می‌گوید و اینکه بعدازاینکه در خانه مستقر شده‌اند و مهمانان در این دو سال به خانه‌شان آمده‌اند یا تصویر خانه را دیده‌اند، خیلی‌ها ابتدا تصور کرده‌اند که طراحی حرفه‌ای این سلیقه و چیدمان را اجرایی کرده هست. وقتی هم با این موضوع که خانم خانه این کار را انجام داده هست مواجه شدند، به چند کار طراحی خانه پیشنهاد داده‌اند. تا جایی که انگیزه‌ای شده تا وی در کلاس‌های طراحی شرکت نماید و مدرک این رشته را بگیرد.

 • سرویس خواب محصول شرکت گوچی و به شکل سفارشی
 • مبلمان، صندلی‌ها و میز ناهارخوری از برند چستر
 • حدود ۷۰ درصد اکسسوری‌ها ازجمله گل‌ها، گلدان‌ها، شمع‌ها و ساعت از برند اکسیر و ۲۰ درصد از محصولات از شرکت دوان بعضی از اکسسوری‌ها سوغات خانواده و سایر آنها از برند IKEA 

مجله منزل : شماره 112 دی ماه 1396

مجله منزل : شماره ۱۱۲ دی ماه ۱۳۹۶

آخرین شماره مجله منزل با مطالب خواندنی را می توانید همین حالا از روش های زیر تهیه کنید:

◉ خرید اشتراک مجله منزل (نسخه چاپی): https://goo.gl/8rRgML
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن طاقچه: https://goo.gl/aDI9kB
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن فیدیبو: https://goo.gl/PvFvQc
– همچنین شما می توانید شماره جدید ماهنامه منزل را هفته اول هر ماه از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور تهیه نمایید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: الهام صادقی | عکاس: امیر صادقی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما