• تاریخ : ۱۲ام آبان ۱۳۹۶
 • موضوع : دیزاین

هیچ چیز بد یا خوب نیست. درست یا نادرست هم نیست. بلکه مناسب یا نامناسب هست. این ها را محمدرضا ماندنی می گوید؛ یکی از بچه های خوش ذوق و محبوب اینستاگرام. کافی هست فالور صفحه او باشید تا این مسئله را درک کنید که چقدر پویا بودن فضای زندگی برایش مهم هست چراکه یکنواخت شدن محیط را بلای جان خانه ها می داند! در همین راستا مدام در حال جست و جو برای کشف ایده های جدید هست. او اعتقاد دارد: زیبایی در جزئیات هست و اینکه در کلیات یک مسئله را بررسی کنی لطف چندانی ندارد. اگر به تصاویر خانه او دقت کنید متوجه خواهید شد که نه تنها در گفتار، بلکه در عمل هم این ذهنیت را اثبات کرده هست. با محمدرضا ماندنی، عکاس و ایده پرداز از علل افسردگی خانه گرفته تا راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر به گفت و گو نشستیم. این شما و این هم گزارشی مفصل از یک خانه به یاد ماندنی!
یک نیم روز در شهرک اکباتان، با هنرمندی که معتقد هست برای خلق زیبایی، نسخه ای ثابت وجود ندارد، محمدرضا ماندنی به شما می گوید چه کار کنید تا خانه تان دچار افسردگی نشود!

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

خانه ماندنی در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: ۱ نفر
 • سبک خانه: تلفیقی
 • موقعیت: تهران، شهرک اکباتان
 • تعداد اتاق‌خواب: ۳ عدد
 • متراژ: ۱۷۰ متر
 • تعداد سرویس بهداشتی: ۲ عدد
 • شغل ساکن خانه: عکاس و ایده پرداز
 • ملک: شخصی
 • رنگ قالب و ویژگی برجسته طراحی: طیف‌هایی از رنگ‌های مختلف که دائم در حال تغییر هست و حضور پررنگ مصالح چوبی
 • طراح: محمدرضا ماندنی

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

نور را دست‌کم نگیرید

بی‌اغراق در یک فضای آشفته که هیچ‌چیز با هم هماهنگ نیست، نمی‌توانید دوستانتان را دعوت کنید، کتاب بخوانید و به کار خود بپردازید، چه برسد به اینکه بخواهید با آرامش خاطر زندگی کنید! به‌عنوان‌مثال، انتخاب نور به‌ظاهر کم‌اهمیت به نظر می‌رسد، اما بسیار تأثیرگذار هست. ازآنجایی‌که خانه من پرده ندارد، تقریبا در تمام طول روز، روشن هست. ضمن اینکه نورهای مصنوعی خانه‌ام، قابلیت تنظیم (دیمری هست) نیز دارد.

خودت لحظه‌های آینده‌ات را بساز

به نظرم یک طراح داخلی باهوش یا فرد خوش‌ذوقی که خودش خانه‌اش را طراحی می‌کند، از همان ابتدای ورود به محیط، باید آینده فضا را در ذهنش تصویرسازی نماید؛ چون اتفاقات آینده‌اش را با انتخاب‌های حالا رقم خواهد زد. او همین حالا باید فضایی که قرار هست دوستانش در آن دور هم جمع شوند، جایی که می‌توان فیلم دید، کتاب خواند یا غذا خورد را تصویرسازی کند. بهتر هست بگویم ساختن حس و حال لحظه‌هایی که قرار هست در آینده رخ دهد را باید از قبل ببیند.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

یکنواخت شدن، بلای جان خانه‌ها هست

در ابتدا ما خانه را دکور می‌کنیم، اما در مرحله بعد این خانه هست که انرژی‌اش بر انتخاب‌های ما غالب می‌شود. به این معنا که اگر فضایی را برای دور هم جمع شدن، ناهار خوردن، خوابیدن و… طراحی کرده‌ایم، اغلب بعد از مدتی، شرطی می‌شویم. آن‌وقت هست که همه‌چیز روتین می‌شود. همین‌جا هست که انرژی خانه بر ما غلبه می‌کند، پس چه‌بهتر که هرچند وقت یک‌بار، تنوع ایجاد کنیم تا آن‌قدر به یکنواخت بودن هر چیزی دل نبندیم و عادت نکنیم. شاید یکی از رموز خلاق بودن همین باشد.

یک جابه‌جایی کوچک، یک تغییر بزرگ

یکی از این سبک تغییراتی که من در خانه‌ام ایجاد کرده‌ام، جابه‌جایی اتاق‌خواب شخصی به فضای دیگری در خانه بود. این مسئله حتی در لایف استایل من هم تغییر ایجاد کرد. اتاق قبلی چون رو به آفتاب بود باعث می‌شد سریع‌تر از خواب بیدار شوم. اما فضای جدید برای فصل تابستان مناسب‌تر هست و به آن شدت اتاق خواب قبلی نورگیر نیست. ضمن اینکه کوچک‌تر و صمیمی‌تر هم هست.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

ارزش‌آفرینی!

وقتی دنبال چیزهای عجیب‌وغریب می‌گردی و این مسئله را با دیگران در میان می‌گذاری، آن وسایل خودشان به سراغت می‌آیند و درِ خانه‌ات را می‌زنند! قبول دارم که انتظار دیدن چنین چیزی را در خانه ندارید. این نوشته با نور نئون متعلق به رستوران یک فرد ایرانی در آمریکا بود که زمان بازگشت به ایران، از او خریدم و بخش مناسبی از یک دیوار خانه را به آن اختصاص دادم.

اولین گزینه را خط بزن

باید اعتراف کنم که آشنایی و مجاورت با افراد حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف، جزء خوش‌شانسی‌های من بوده! مهم‌ترین چیزی که از این افراد یاد گرفتم این هست که زمانی که در حال خلق یک اثر و یا حتی تصمیم‌گیری هستید به اولین چیزی که به ذهن می‌آید اعتماد نکنید؛ چون احتمالا همان چیزی هست که به ذهن بقیه هم رسیده هست!

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

به کشف‌نشده‌ها بنگر

اگر می‌خواهی متفاوت باشی یا تصمیم بهتری بگیری، نباید قانع باشی، پس به اولین چیزی که به ذهنت می‌آید اکتفا نکن. ازاین‌پس تمرین کن که به هر اتفاق، جور دیگری هم می‌توان نگاه کرد؛ پس قدم در راهی بگذار که شاید تابه‌حال کشف نشده یا کمتر به آن پرداخته‌شده هست. این یک تمرین خوب ذهنی نیز هست.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

مناسب یا نامناسب، مسئله این هست

هیچ‌چیز بد یا خوب نیست. درست یا نادرست هم نیست، بلکه مناسب یا نامناسب هست؛ مثل مبلمانی که در یک‌خانه حسابی می‌درخشد، اما در خانه‌ای دیگر وصله‌ای ناجور به‌حساب می‌آید؛ مثل همین خانه. اینجا قطعا مناسب خانواده‌ای که بچه‌های قد و نیم قد دارند نیست، چراکه پر از وسایلی هست که ممکن هست برای یک کودک خطرآفرین باشد.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

ساز مخالف می‌زنی!

زیبایی در جزئیات هست. اینکه یک مسئله را در کلیات بررسی کنی لطف چندانی ندارد. توجه به جزئیات تفاوت آدم‌ها را مشخص می‌کند. کافی هست جزئیات همین ساعت روی دیوار که الآن با وسایل اطرافش هماهنگ به نظر می‌رسد تغییر کند تا دیگر مناسب این دیوار و محیط، آن نباشد. فرض کنید رنگ ساعت، سفید براق و قاب فلزی دورش طلایی باشد. قطعا اعتراف می‌کنید که در چنین شرایطی چقدر با اطرافش ساز مخالف می‌زد!

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

هر چه خار آید، یک روز به کار آید

همه می‌پرسند این چمدان‌ها را از کجا آورده‌ای؟ اول اینکه در خانه اکثر مادربزرگ‌ها پیدا می‌شود. ضمن اینکه همه اینها را به‌یک‌باره جمع نکرده‌ام. جالب هست بدانید که حتی بعضی از آنها را از گوشه خیابان پیداکرده‌ام، چندتایی را از سایت دیوار خریده‌ام و تعدادی را هم هدیه گرفته‌ام.

راه و رسم مبادله کالا در عصر حاضر!

قطعا تعویض وسایل، ایده بهتری از دور انداختن آنها هست. خیلی از وسایل خانه‌ام را با دوستانم تعویض می‌کنم؛ مثلا این دو صندلی زردرنگ را از دوستم گرفته‌ام. او کافه دارد، وقتی با پیشنهاد تعویض صندلی از جانب من مواجه شد خیلی هم استقبال کرد. درنهایت، هم خانه من شکل و شمایل دیگری پیدا کرد و هم حال و هوای کافه او به نسبت قبل متفاوت شد.

خلق یک صحنه نمایش در خانه

ایده آیینه از اتاق‌های گریم آمده هست. تنها تفاوتش قابلیت تنظیم نور آن هست که می‌تواند کم و یا زیاد شود. در کل می‌خواستم این قاب شبیه یک صحنه نمایش باشد؛ به همین خاطر پوشش این دیوار با آجر قرمز تکمیل شد.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

مزیت استفاده از مبلمان سبک

وسایل خیلی سنگین را نمی‌توان به‌راحتی جابه‌جا کرد؛ به همین خاطر هست که مبلمان سنگین برای مدت‌ها و بدون تغییر در یک فضا باقی می‌مانند. پیشنهادم به مخاطب‌های مجله منزل این هست که به هر قیمتی سراغ وسایل سنگین نروند؛ چون جابه‌جا کردنش سخت می‌شود.

احتمالا در ایران کمتر Loft design دیده‌اید…

یکی از سبک‌های تزیین که خیلی دوستش دارم Loft design هست. سبکی که بیشتر در شهرهای صنعتی قابلیت اجرا دارد. معمولا وسایل صنعتی نقش و کاربرد دیگری در این سبک خانه‌ها می‌گیرد؛ مثلا قرقره صنعتی به میز تبدیل می‌شود. در این سبک تزیین از فضاهایی که شبیه خانه نیست، خانه می‌سازند؛ مثلا انبار یا کارخانه قدیمی را بدون تغییر زیاد تبدیل به خانه می‌کنند. در این سبک، ساختار، سقف، لوله‌ها و… باقی می‌مانند و حتی دیوارها نیز رنگ نمی‌شود.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

تعریفی جدید از واژه هارمونی

صندلی‌های میز ناهارخوری شبیه هم نیستند. به نظرم از آن تفاوت‌های جذاب هست که همه وسایل قرار نیست هماهنگ باشند. تعدادی از این صندلی‌ها را خریده‌ام، اما چندتایی را هم از خیابان پیدا و بعد تعمیرشان کرده‌ام… هماهنگ بودن همیشه نشان‌دهنده شکیل بودن نیست. ضمن اینکه گاهی بعضی واژه‌ها را اشتباه معنا می‌کنیم. هارمونی یعنی هماهنگی بین اجزای نامربوطی که در کنار هم، معنا و هویت پیدا می‌کنند و یک پکیج زیبا را می‌سازند.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

یک تاب، یک خیال و هزاران ایده

تخت خواب (ننو) با دو قلاب محکم و توسط طناب‌هایی ضخیم به دیوار متصل شده هست. این ننو هدیه دوستم هست. آن را رو به پنجره و فضای سبز گذاشته‌ام. زمانی که می‌خواهم فکر یا ایده‌پردازی کنم روی آن می‌نشینم. کمپانی تولیدکننده آن هم ایکیا هست.

عکاسی خانه ی خاص محمدرضا ماندنی در شهرک اکباتان
تصویر امیر صادقی

مبلمان و قیمت‌ها

 • مبل چستر فیلد سبکی از مبلمان کلاسیک انگلیسی هست. این مبل را سفارش دادم تا برایم بسازند. کل هزینه آن با انتخاب روکش، ۲ میلیون تومان شد. اکثر وسایل خانه‌ام را از تولیدکنندگان داخلی گرفته‌ام. باوجوداینکه گاهی در ارائه خدمات به مشتری ضعیف عمل می‌کنند، اما اعتقاد قلبی‌ام این هست که باید از آنها حمایت شود.
 • تمام تابلوهای اینجا اثر هنری هست. هیچ‌وقت برای پوشاندن دیوار، سراغ پوسترهای چاپ‌شده نمی‌روم. با خرید آثار هنری از گالری‌ها هم از هنرمندان آن آثار حمایت می‌کنم و هم اینکه معتقدم یک اثر هنری به دیوار هویت می‌بخشد. خیلی از آثار هنری خانه من بین ۲۰۰، ۵۰۰ و درنهایت زیر ۱میلیون تومان هست. علاوه بر این می‌تواند گزینه مناسبی برای هدیه به یک دوست خوب نیز باشد، به‌جای خرید عطری که نمی‌پسندد، لباسی که نمی‌پوشد یا هدیه‌ای که هرگز استفاده نمی‌کند.
 • کوزه‌ها و تاقار را بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان از سایت دیوار خریده‌ام.
 • میز خرک را برایم ساخته‌اند. هزینه آن با شیشه حدود ۸۰۰ هزار تومان شد، البته اگر رنگ بشود برایتان گران‌تر درمی‌آید.
 • یکی از این سه تلفن را از دکان مجد خریده‌ام. این برند تلفن‌های قدیمی را تعمیر و به یک شی دکوراتیو جذاب تبدیل می‌کند.  
 • تخته‌سیاه حدود ۲۰۰ هزار تومان شد. برنامه روزانه، خرید، شعر، جمله هفته روی آن بنویسید!
 • دراور اتاق‌خواب مربوط به یک برند ایرانی به نام نشیمن هست. هزینه‌اش هم حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان شد.

مجله منزل: شماره 110 آبان ماه

مجله منزل: شماره ۱۱۰ آبان ماه

***جدیدترین شماره مجله منزل منتشر شد***

روش های خرید مجله منزل :
◉ خرید اشتراک مجله منزل (نسخه چاپی): https://goo.gl/8rRgML
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن طاقچه: https://goo.gl/aDI9kB
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن فیدیبو: https://goo.gl/PvFvQc
– همچنین شما می توانید شماره جدید ماهنامه منزل را هفته اول هر ماه از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور تهیه نمایید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: شیرین کرمی | عکاس: امیر صادقی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما