• تاریخ : ۱۸ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

همه ما تصوری که از فضاهای مختلف خانه داریم شامل یک فضای بسته و جدا شده توسط چند دیوار هست. به طور مثال می گوییم سالن پذیرایی، سالن نشیمن، سالن غذاخوری و … که همین امر اشتباهمان را تشدید می کند. در خانه ها و آپارتمان های کوچک امروزی اختصاص کامل یک فضا برای هر کدام از قسمت های خانه، تقریبا غیر ممکن شده هست. اما مشاوران و طراحان گروه معماری فرم و فضا، نکاتی کلیدی برای تفکیک فضاهای خانه را گوش زد کرده و به ما نشان می دهند که چگونه بدون دیوار و فقط با عناصر معماری داخلی مانند نورپردازی، طراحی سقف و … می توان به هدف لازم رسید. 

چیدمان مبلمان

تزیین داخلی منزل مسکونی
تصویر گروه معماری فرم و فضا

تزیین اتاق نشیمن از نمونه کارهای گروه معماری فرم و فضا
تصویر گروه معماری فرم و فضا

تزیین منزل جدید الهیه
تصویر گروه معماری فرم و فضا

یکی از مهم ترین عناصری که در تفکیک فضاهای پذیرایی و هال به ما کمک می کند مبلمان و نحوه چیدمان آن ها در خانه هست. ساده ترین روش این هست که شما دو نوع مبلمان برای هر فضا داشته باشید و به طور مثال یک مبلمان راحتی برای نشیمن و یک مبلمان استیل برای پذیرایی. در این صورت فضای یک دست شما به طور ناخودآگاه به دو فضای مجزا تجزیه خواهد شد. در حالت دوم ممکن هست که شما یک مدل مبل را استفاده کرده باشید اما با نوع چیدن متفاوت آن ها دو فضای متفاوت را خلق می کنید. به طور مثال تعدای به سمت تلویزیون قرار گرفته و حکم فضای هال را دارند، تعدادی دیگر نیز به طورت دایره ای و رسمی تر چیده می شوند که همان فضای پذیرایی را تشکیل خواهند داد. تفاوت در رنگ مبلمان ها هم می تواند همان تاثیر دو حالت قبل را داشته باشد.

نورپردازی

تزیین داخلی پروژه مسکونی حاجی پور
تصویر گروه معماری فرم و فضا

همانند نمونه تصاویر از پروژه های گروه معماری فرم و فضا، نورپردازی به عنوان عنصر بسیار مهم در طراحی داخلی، می تواند پذیرایی و هال شما را از یکدیگر جدا نماید. به این صورت که باید بر اساس ماهیت دو فضا، سبک و مدل نورپردازی و روشنایی خود را انتخاب کنید. معمولا برای نشیمن و فضای خودمانی از آویزهای ساده تر استفاده خواهد شد اما در قسمت پذیرایی می توان لوسترها و آویزهای شیک و لوکس را به کار برد. 

سقف کاذب

تزیین نشیمن و پذیرایی کاری از گروه معماری فرم و فضا
تصویر گروه معماری فرم و فضا

به گفته طراحان گروه معماری فرم و فضا، طراحی سقف شاید اولین حرکتی باشد که بتواند فضای پذیرای و هال شما را از یکدیگر جدا کند. لازم نیست که حتما طراحی خاص و یا پیچیده ای انجام دهید. به طراحی و حتی با به کارگیری فرم هایی ساده مانند مربع و مستطیل، می توانید تفاوت را در دو فضا به وجود آورید. سقف کاذب ها همچنین می توانند با نورهای مخفی همراه شده و حتی رنگ نورها هم بر شدت این تفاوت بیفزایند. مهم این هست که شما با چه سبکی خانه خود را دکور می کنید و چه نوع نورپردازی را برای آن در نظر گرفته اید. این نکته را فراموش نکنید که سقف کاذب می تواند حتی بر نوع چیدمان مبلمان شما تاثیر بگذارد و فرم بسته یا باز بودن آن را تعیین کند.

کف سازی

تزیین داخلی منزل مسکونی
تصویر گروه معماری فرم و فضا

پوشش کف یکی دیگر از راه های پرکاربرد برای تفکیک فضاهاست. این کف سازی می تواند فقط با تغییر فرش، هم از نظر شکل و اندازه و هم از نظر جهت قرارگیری، به وجود بیاید و یا تغییر نوع کف سازی با استفاده از دو متریال مختلف را شامل شود. به طور مثال می توانید برای یک قسمت از موکت و برای یک قسمت دیگر از لمینت استفاده نمایید. این کار از لحاظ بصری دو قسمت مورد نظر شما را جدا نشان می دهد.

کلام آخر : گروه معماری فرم و فضا در زمینه معماری، بازسازی و معماری داخلی فضاهای مسکونی، اداری، درمانی و تجاری آغاز به کار نموده و در زمینه مشاوره و ارائه بهترین ایده ها در زمینه معماری و تزیین بر اساس اصل طراحی علمی، کیفیت عالی، زمان کم تر و قیمت مناسب، آرامش، نشاط و زیبایی بصری را به محیط زندگی و کار شما هدیه می نماید.

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما