• تاریخ : ۲۰ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : دیزاین

آپارتمان های دوبلکس از جمله طرح های پرطرفداری هستند که هم برای فضاهای بزرگ و هم فضاهای کوچک ساخته می شوند. اگر شما محدوده کمی در اختیار دارید، یک طرح دوبلکس می تواند به خوبی فضاهای مورد نیازتان را در دو طبقه تامین نماید. امروز یک آپارتمان دوبلکس در شهر پاریس را برای شما انتخاب کردم تا علاوه بر معرفی فضاهای مختلف این نوع آپارتمان، مراحل بازسازی آن را مرحله به مرحله با هم مرور نماییم. در پروژه های بازسازی، شناخت مشکلات وضع موجود و سپس ارائه راه حل های کاربردی می توانند ایده های خوبی در اختیار ما قرار دهند.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

معرفی پروژه

  • موقعیت : پاریس
  • مساحت : ۵۰ متر مربع
  • هزینه : ۵۰،۰۰۰ یورو
  • توضیحات : این آپارتمان در یکی از قدیمی ترین نواحی پاریس واقع شده و گذشت زمان آسیب های زیادی را به آن وارد کرده بود. از جمله این آسیب ها می توان به از بین رفتن عایق کاری، آیب سیم کشی برق، کف سازی و دیوارهای فرسوده اشاره داشت. همچنین وجود الوارهای چوبی طبیعی که کار بازسازی را دشوارتر می نمود.

ورودی 

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

در هنگام ورود به خانه، اولین چیزی که دیده خواهد شد یک راه پله قدیمی هست که اجازه دسترسی به اتاق خواب ها و حمام در طبقه بالا را می دهد. درب سمت چپ در تصویر، محل قرار گرفتن سرویس بهداشتی طبقه هم کف را نشان می دهد. پس راه پله، سقف راهرو و همچنین سرویس های بهداشتی قسمت هایی هستند که باید در موردشان تصمیم جدی گرفته شود. 

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان دوبلکس در تهران با تزیین سفید و طوسی

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

معمار تصمیم گرفت تا توالت هایی که در راه ورودی قرار دارد را بردارند تا بتوانند فضای کافی برای طراحی و اجرای یک آشپزخانه کاملا مجهز را به وجود بیاورند. راه پله ها طی چند مرحله رنگ آمیزی شده و الوارهای چوبی نیز تمیز شدند. هدف از انجام این کارها ایجاد یک ورودی جذاب و زیبا بود.

آشپزخانه

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

راهرو ورودی به اندازه کافی گسترده بود تا بتواند آشپزخانه مناسبی بدون دسترسی پیچیده به اتاق نشیمن در خود جای دهد. اما با توجه به پوشش کف بسیار قدیمی تصمیم بر ان شد تا با پارکت هایی خوش رنگ جایگزین شوند.

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان دوبلکس دربند، رقص سایه ها در تهران!

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

در بازسازی این قسمت برای هماهنگی بیشتر با چوب های قدیمی موجود در فضاریال از عناصر چوبی بهره گرفته شد که شما می توانید علاوه بر پارکت کف در قسمت کابینت ها نیز این نکته را دیدن نمایید. به دلیل کوچک بودن فضای آشپزخانه سعی بر آن بوده تا اکثر وسایل و جزییتان به صورت مخفی کار شوند. البته این نکته نیز باید یادآوری شود که چوب، استیل و رنگ های سیاه و سفید به خوبی در کنار یکدیگر ترکیب شدند تا این فضا را به عنوان اولین قسمت هنگام وارد شدن به خانه جذاب کنند. 

مطلب پیشنهادی : بازسازی آپارتمان دوبلکس اندیشه در زمینی با عرض کم!

سالن نشیمن

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

بعد از عبور از ورودی و آشپزخانه، به سالن اصلی خانه می رسیم. این قسمت که قسمت ناهار خوری و آشپزخانه قبلی ( در سمت چپ ) ترکیب شده تماما به رنگ سفید پوشانده شده و حتی الوارهای چوبی نیز در زیر رنگ مخفی شده بودند. قدیمی و یکنواخت بودن این قسمت باعث نارضایتی صاحب خانه شده بوده هست. 

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

در مرحله اول بازسازی این فضا، برای تقویت عایق کاری از پشم سنگ بر روی دیوارها استفاده شد. در ادامه هدف این بود که آپارتمان ظرافت سال های گذشته خود را به دست آورد. پس در ادامه پارکت آشپزخانه در این فضا نیز استفاده شده و الوارهای چوبی دوباره به رنگ اصلی خود رنگ آمیزی شدند. انجام این دو ایده یکپارچگی زیبایی را از قسمت ورودی تا سالن نشیمن به وجود آورد. انتخاب مبلمان بر پایه شیک و ساده بودن گذاشته شد. پس شما در فضا مبلمان های مشکی و سفید همراه با پایه های استیل که در هماهنگی با عناصر داخل اشپزخانه هستند را دیدن می کنید. 

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بازسازی آپارتمان دوبلکس

در نهایت هم میزی کوچک برای استفاده از فضای زیر پله قرار داده شد. نظر کارفرما در مورد الوارهای چوبی به این صورت که بود پوشیده شوند و سقف یک پارچه ای به وجود بیاید، اما طبق نظر معمار، رنگ آمیزی و شاخص کردن آن ها در فضا باعث ایجاد گرمی و جذابیت سالن نشیمن خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : قصه خانه دوبلکس مریم در خیابان دولت تهران

کتابخانه

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

در گوشه اتاق نشیمن، یک تورفتگی نسبتا بزرگ در دیوار قرار داشت که البته قدیمی بودن دیوارها را نیز به خوبی نشان می داد. البته الوارهای چوبی سقف در این قسمت دیوارها نیز قرار داشتند که ناهماهنگی زیادی را به وجود می آوردند.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

در ادامه کاربری کتایخانه برای آن قسمت در نظر گرفته شد و الوارها نیز کاملا با دیوار پوشانده شدند. سبک مبلمان شفاف و ظریف هست، با ترکیبی از رنگ های خنثی (سیاه و سفید، سفید، بژ، خاکستری) یک تزیین شیک را در فضا خلق کرد.

ناهارخوری

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

در وضع موجود آپارتمان، یک آشپزخانه باز در فضای سالن اصلی قرا داشت و به دلیل وجود  اپن و مبلمان بلند باعث کاهش ورود نور از پنجره می شد. با قرار گیری آشپزخانه در قسمت ورودی، تصمیم بر آن شد تا این فضا به یک فضای مجزای غذاخوری تبدیل شود.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

پس آشپزخانه توسط یک ناهار خوری جایگزین شده و در کنار آن نیز مانند قسمت دیگر سالن نشیمن یک کتابخانه ساخته شد. الوارهای چوبی سقف در این فضا نیز امتداد داشتند که علاوه بر ایجاد گرمی و صمیمیت به عنوان یک عایق صدا کار می کنند.

مطلب پیشنهادی : ۷ خانه دوبلکس ایرانی از پروژه های برجسته چیدانه!

اتاق خواب

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

در طبقه بالا، بعد از بالا رفتن از راه پله، حمام در سمت راست قرار گرفته و دو اتاق خواب در سمت چپ قرار داشتند. اتاق خواب ها به دلیل آسیب زیاد به دیوارها و همچنین کف سازی نامناسب و بسیار قدیمی یک بازسازی اساسی را در دستور کار قرار دادند.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

معمار یک کمد سفارشی به همراه نورپردازی در یک قسمت اتاق قرار داد. سپس کاشی کاری قدیمی کف که مورد علاقه کارفرما هم نبودند با پارکت رنگ روشن جایگزین شد.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بازسازی آپارتمان دوبلکس

در اتاق خواب دوم، علاوه بر مشکلات مشترک با اتاق خواب اول، وجود الوارها نیز اضافه شدند. پس برای هماهنگی با سایر فضاهای خانه، الوارهای این قسمت نیز تعمیز و رنگ آمیزی شدند و با چند عنصر دکوراتیو، کمی سبک صنعتی در اتاق خلق شد.

مطلب پیشنهادی : شیک ترین نرده ها برای آپارتمان های دوبلکس امروزی!

حمام

بازسازی آپارتمان دوبلکس

قبل از بازسازی

علاوه بر قدیمی بودن گاشی و سرامیک های حمام، دسترسی ها و سختی فضای رفت و آمد و همینطور نبود فضای مجزا برای سرویس بهداشتی مشکلات زیادی را در این قسمت به وجود آورده بودند.

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

در هنگام بازسازی محل قرار گیری دوش، توالت فرنگی، روشویی و همین طور کمد به طور کامل طراحی شده و فضای ذخیره هوشمندانه پشت آینه پنهان شد. با این طراحی رفت و آمد بسیار ساده تر گشته و علاو بر آن کاشی های قدیمی نیز یک سری کاشی طوسی یکنواخت تعویض شدند.

قسمت وان

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بازسازی آپارتمان دوبلکس

بعد از بازسازی

وان به دلیل قرار گیری در قسمت ورودی حمام با یک شیشه جدا شده و با نورپردازی در قسمت سقف شاخص و شیک اجرا شد. در قسمت بیرون، فضای بین حمام و اتاق خواب ها با یک پرده روشن جدا شده که به یک فضای خواب برای مهمان تبدیل گشت.

کلام آخر : اگر به بازسازی آپارتمان های کوچک علاقه دارید این مطالب را از دست ندهید :

منبع : maisonapart | مترجم : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما