• تاریخ : ۲۳ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

رنگ یک اتاق می تواند بر اخلاق و افکار ما اثرگذار باشد، پس رنگ اتاق های خانه نشان دهنده ی شخصیت صاحب خانه هست. زمانی که رنگ ها برای تزئین خانه به کار می‌روند هرکدام بار معنایی خاصی دارند، پس زمانی که می‌خواهید ذهنتان از توازن و هارمونی در خانه بهره مند شود در انتخاب رنگ دقت کنید. زیرا روانشناسی رنگ ها در تزیین داخلی می تواند از آرامش تا خشم تفاوت داشته باشد. برای اینکه خانه شما شادترین نقطه دنیا باشد فقط کافی هست به جادوی رنگها اعتماد کند. بیایید با هم ببینیم کدام یک رنگ آمیزی خانه خوشحال ها هست؟

مبلمان نشیمن مدل عرشه
تصویر مبلمان آشینا

رنگ زرد در تزیین منزل

اگر به دنبال یک رنگ پرطرفدار هستید رنگ زرد رنگ شما خواهد بود. رنگ زرد نشاط آفتاب را دارا بوده و نشان دهنده شادی می باشد، این رنگ باعث ترشح هورمونی در بدن خواهد شد که به وجود آورنده احساس نیکی هست. پس از لحاظ علمی برای بالا بردن روحیه بهترین بوده و برای فضای آشپزخانه، اتاق غذاخوری، حمام و سرویس بهداشتی بسیار مناسب هست.

طراحی و اجرای تزیین داخلی
تصویر گروه طراحی و معماری برندا

اگر چه رنگ زرد یک رنگ نشاط آور هست ولی برای رنگ طرح اصلی تزیین یک اتاق انتخاب خوبی نیست زیرا در رنگ درمانی این باور وجود دارد که رنگ زرد تحریک کننده اعصاب می باشد. زرد می تواند بعنوان رنگ تاکیدی در فضا قرار گیرد، پس برای درخشش رنگ زرد در فضا آن را در مقابل یک پس زمینه خاکستری به کار ببرید.

مطلب پیشنهادی: جادوی رنگ زرد برای داشتن خانه آفتابی!

مبلمان خانگی یاشیل
تصویر گروه مبلمان یاشیل

رنگ سبز در تزیین داخلی

این رنگ ترکیب خاصیت تجدید قوای رنگ آبی و شادابی و نشاط رنگ زرد را داراست. رنگ سبز و ترکیب های با طراوت آن در تزیین منزل بعنوان بیشترین استراحت دهنده چشم شناخته می‌شوند. مفهوم آرامش بخشی این رنگ باعث ایجاد احساس رضایتمندی شما به زندگی خواهد شد.

عکاسی تزیین منزل مسکونی
تصویر استودیو پر

سبز تقلیدی از طبیعت هست، در واقع استفاده از رنگ سبز در خانه، صاحبخانه را به خارج از منزل و طبیعت متصل می‌کند و با به کار بردن طیف های رنگ سبز که از طبیعت الهام گرفته شده در کنار هم می توان طبیعت را بهتر لمس کرد. این باور وجود دارد که رنگ سبز باعث تمدد اعصاب و فرو نشاندن استرس خواهد شد. این رنگ انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق خواب ها می باشد.

مبلمان راحتی در نشیمن
تصویر رترو استودیو

رنگ آبی در تزیین منزل

اگر به دنبال یک رنگ آرام هستید، رنگ آبی،تجربه ی آرامش در طراحی داخلی هست. رنگ آبی فشار خون را پایین آورده و تنفس و ضربان قلب را کاهش می دهد به همین دلیل به عنوان رنگ آرامش بخش شناخته خواهد شد. آبی نماد وفاداری و اعتماد هست، کسانی که آبی را انتخاب می‌کنند مطمئن و قابل اعتماد هستند. اما این رنگ می‌تواند برای وسایل خانه و دیوارها به طور نامطلوبی سرد باشد مخصوصاً برای اتاق هایی که نور طبیعی کمی به آنها می رسد، پس اگر رنگ آبی را به عنوان رنگ اصلی برای اتاق خود انتخاب کردید برای جلوگیری از سرد شدن فضا می توانید از آبی با ته رنگ گرم استفاده کنید.

مبلمان راحتی و ساده یاتاش
تصویر گروه مبلمان یاتاش

رنگ قرمز در تزیین داخلی

رنگ قرمز سطح انرژی یک اتاق را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که رنگ قرمز موجب افزایش ضربان قلب و تحریک شدن احساسات خواهد شد، پس استفاده از آن برای خانواده هایی که می خواهند پر انرژی باشند ایده آل هست. استفاده از این رنگ در اتاق خواب توصیه نمی‌شود زیرا مغز را فعال کرده و مانع استراحت و آرامش آن می‌شود. قرمز می‌تواند رنگی شدید و محکم باشد، استفاده از آن بسیار جسارت می خواهد.

آباژور و روشنایی در تزیین
تصویر رترو استودیو

استفاده از رنگ قرمز فضای زندگی را سرشار از احساس خوشبختی و خوشی می کند، همچنین باعث ایجاد احساس گرما به خصوص در طول ماه های زمستان خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: دریچه ای برای تماشای جذابیت رنگ قرمز

مبلمان ال نشیمن
تصویر خانه تن آسای

رنگ صورتی در تزیین

صورتی ملایم رنگی هست که گرما و احساسات را نشان می‌دهد. فردی که این رنگ را انتخاب می کند فرد دوست داشتنی، مهربان و سخاوتمند هست. جنب و جوشی که در رنگ صورتی وجود دارد نشانگر چشم انداز خوش بینانه در مورد زندگی هست. صورتی می تواند فضا را کوچکتر نشان دهد، پس بهتر هست این رنگ در فضاهای بزرگ و یا فضاهای با پنجره های بزرگ که نور زیادی می‌گیرند استفاده شود.

مطلب پیشنهادی: رنگ صورتی با چه رنگ هایی ست خواهد شد؟

اگر قصد بازسازی یا تغییر تزیین خانه خود را دارید، می توانید از مطالب ترکیب رنگ برای چیدمان خانه هایتان ایده بگیرید. برای آشنایی بیشتر با ترکیب رنگی چیدانه همراه باشید. همچنین برای دیدن نمونه کارها و ارتباط با فعالان به حوزه رنگ و نقاشی اهالی فن و شرکت های چیدانه سر بزنید.

منبع : housebeautiful | مترجم: عارفه رشیدیان | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما