• تاریخ : ۵ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

صندلی لهستانی گونه‌ای صندلی چوبی هست که در اجزای آن چوب خم‌شده به‌کار رفته هست. ساخت میز و صندلی به این روش را “میشائل تونت” در قرن نوزدهم ابداع کرد. چون نخستین بار یکی از مهاجران لهستانی این روش را در ایران به‌کار گرفت این صندلی در ایران به صندلی لهستانی معروف شد؛ درحالی‌که صندلی لهستانی به امضای تونت عمدتاً در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد حتی در چیدمان منزل هم می‌تواند ایجاد سبک کند و جزء عواملی باشد که می‌تواند سبک جدید را در کنار چیدمان‌های سنتی به‌تناسب برساند. طراحی ساده‌ صندلی لهستانی باعث می‌شود که حس خوبی در چیدمان القا شود و برای معاشرت‌های دوستانه فضای گرمی را به وجود آورد. هم‌چنین به‌عنوان صندلی‌های میز غذاخوری و یا حتی در دفتر کارخانگی و سالن‌های نشیمن نیز می‌تواند بسیار مناسب باشد.

میشائل تونت طراح صندلی لهستانی

بیوگرافی طراح صندلی لهستانی

او در کودکی شاگرد یک درودگر شد. نخستین ابداع او در ساخت وسایل خانه، صندلی بوپارت بود که در ۱۸۳۶ آن را ساخت. در ۱۸۴۱ با شاهزاده‌ای آلمانی تونت را به دربار وین دعوت کرد. یک سال پس‌ازآن، تونت صندلی‌ها و وسایل خانگی خود را به خاندان پادشاهی پیشکش نمود. از دیگر کارهای او تزیین درونی دربار لیختن اشتاین به همراهی پسرانش بود.

صندلی لهستانی

تولد یک روش: ساخت صندلی‌های لهستانی با روش خم چوب

شیوه طراحی صندلی‌های لهستانی از توسعه مبلمانی که توسط کابینت سازی آلمانی اتریشی به نام تونت ساخته می‌شدند آغاز شد. پس از آزمایش‌های بسیار توسط این هنرمند ماهر، شیوه کاملاً جدیدی برای تولید مبلمان چوبی که مبتنی بر خم شدن چوب توسط بخار آب بود، توسعه یافت. در این راستا صندلی‌هایی با طرح‌های ساده و دلپذیر به عرصه مبلمان وارد شد.

صندلی لهستانی برای کافی شاپ

اولین صندلی لهستانی موفق و محبوب به نام سازنده‌ آن تونت نام گرفت و خیلی زود نام آن بر زبان‌ها افتاد. این صندلی در اصل پنجاه میلیون از آن ساخته شد ۱۹۳۰ و لقب «صندلی صندلی ها» قدم در حیطه طراحی جدید گذاشت و با ایجاد فرم جدیدی از ساخت صندلی، انقلابی در حوزه مربوط به خود در طراحی صنعتی ایجاد کرد. سبک منحصربه‌فرد، طراحی مینیمالیستی و مواد اولیه اقتصادی آن بدان معنا بود که می‌توان این صندلی‌ها را به تولید انبوه رساند و به سراسر جهان صادر کرد. پس‌ازآن اولین بار از صندلی‌های لهستانی در کافه‌های مد روز آن زمان در اروپا برای چیدمان داخلی استفاده شد.

کارخانه سازنده صندلی لهستانی

کارخانه تونت و پسران

استاد هنرمند و پسرانش چندین کارخانه در سراسر اروپا باز کردند و شروع به تولید انواع سبک‌های مبلمان با استفاده از فرایندی که در ساخت صندلی‌های لهستانی بود، نمودند. شرکت آنها با نام تونت، پیشرفته‌تر شد و مدل‌های مختلفی از صندلی‌های لهستانی و محصولات دیگری مانند میز و آویز لباس طراحی و تولید شد، اما هم‌چنان اولین مدل تولیدشده به‌وسیله آنها طرفدارانش را حفظ کرده هست و امروزه نیز تولید می‌شود و به فروش می‌رسد.

ساخت صندلی لهستانی

خم کردن چوب در ساخت صندلی لهستانی

خم کردن چوب به روش علمی و نوین، روشی برای استفاده بهینه از چوب هست. به عنوان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن می‌توان به تبدیل چوب به اشکال هندسی مختلف بدون ایجاد ضایعات خاک‌اره حاصل از برش چوب اشاره کرد. در روش معمولی برای اینکه چوب مثلاً به شکل دایره باشد باید آن را به شکل دایره برش داد یا اینکه دو نیم‌دایره را به هم متصل نمود که در این روش، ضایعات حاصل از برش زیاد هست، ولی با تکنیک خم کردن چوب، دیگر هیچ‌گونه ضایعاتی وجود نخواهد داشت. خشک بودن چوب به علت وجود ماده‌ای به نام لیگنین یا سیمان چوب هست. اگر چوب به مدت طولانی در آب غوطه‌ور باشد و از آن بهتر، اگر چوب را بجوشانیم ماده خشک لیگنین ژله‌ای، نرم و قابل‌انعطاف می‌گردد و پس در این حالت می‌توان به میزان مشخصی چوب را انحنا بخشید، البته اگر قطعه چوب کوچکی باشد با غوطه‌ور بودن در آمونیاک هم می‌توان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای حالت انعطاف‌پذیری بیشتری در آن به وجود آورد.

صندلی لهستانی

صندلی لهستانی از سبک سنتی تا سبک جدید

محدوده‌ صندلی‌های لهستانی از طرح‌های بسیار ساده و مینیمال تا مدل‌های بسیار خلاق و پیچیده گسترده هست. به‌طورکلی، هر چه منحنی‌های چوب بیشتر باشد و برش‌های چوب تاب بیشتری خورده باشند، ارزش آن بیشتر می‌شود. مدل سنتی صندلی‌های لهستانی به رنگ چوب طبیعی بوده هست، اما امروزه شما می‌توانید بسیاری از آنها را به رنگ‌های مختلف و نقاشی شده بیابید. با تنوع در خطوط هندسی و قوس‌های دلپذیر، یک صندلی لهستانی، عنصری زیبا و شکیل برای هر نوع چیدمانی خواهد بود.

ساخت صندلی لهستانی

صندلی لهستانی از کارگاه نجاری تا موزه ویترا

موزه ویترا که یک مؤسسه خصوصی هست که در سال ۱۹۸۹ توسط سی. ای. اُ رالف فلهبام تأسیس شد. موزه بر مبلمان و طراحی داخلی متمرکز هست و در آن، مجموعه آثاری از هنرمندان معاصر به نمایش گذاشته شده هست. در موزه‌ دوطبقه ویترا که ۸۰۰۰ فوت مربع مساحت دارد یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های مبلمان دنیا که شامل آثاری از سبک‌های رایج در قرن نوزدهم تا دوره جدید می‌شود به نمایش گذاشته شده هست. یکی از بخش‌های مهم این موزه نمایش ۱۰۰ شاهکار طراحی در تاریخ طراحی صندلی هست که صندلی شماره ۱۴ یا همان صندلی لهستانی ازجمله اولین صندلی‌هایی هست که در این موزه جای گرفته هست.

درباره صندلی لهستانی بیشتر بخوانید:
صندلی لهستانی را با هر دکوراسیونی ست کنید!
صندلی لهستانی و کاربرد آن در تزیین منزل

منبع: مجله منزل | نویسنده: فرشته امیرخانی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما