• تاریخ : ۲۸ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

امروز از آن روزهای پر انرژی زمستانی هست که دلم می خواهد یک کار هیجان انگیز انجام بدهم فکر کنم شما هم دلتان با من همگام هست. پس با من در چیدانه همراه باشید امروز می خواهیم باغی از ساکولنت ها درست کنیم و آن را روی میز کار، روی میز نشیمن و یا روی پیشخوان آشپزخانه بگذاریم. داشتن یک باغ از گیاهان ساکولنت همانند درست کردن کلکسیونی زنده هست که هر روز بر ارزش آن افزوده خواهد شد. باغبانی یک لذت هست!

پرورش ساکولنت در خانه

ترکیب کردن ساکولنت ها سرگرم کننده هست

حتما تا به حال انواع مختلف ساکولنت ها را دیده اید. هر ساکولنتی شکل و ترکیب رنگ متفاوت خود را دارد. وای که قرارگیری ساکولنت ها در کنار هم چقدر دلبرانه خواهد شد. حتی زمانی که فکر میکنید این بافت هختی متفاوت یا رنگ ها با هم ترکیب جالبی نمی دهند ناگهان در کنار هم به یک یکپارچگی زیبا بدل می شوند. البته انتخاب گلدان از همه مهم تر هست به علت داشتن ریشه های نه چندان عمیق این گیاهان می توانید از گلدان های کاسه ای شکل یا کم عمق استفاده کنید فقط حواستان باشد گلدانی که انتخاب می کنید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد.

باغ ساکولنت در گلدان

برای داشتن باغ ساکولنت به چه چیزهایی نیاز دارید؟

اول از همه به تعداد کافی گیاه ساکولنت نیاز دارید. هرچه تنوع ساکولنت ها بیش تر باشد در انتها باغ زیباتری خواهید داشت. در هنگام خرید ساکولنت اصلا نگران قیمتشان نباشید ساکولنت ها گیاهان گرانی نیستند و قیمت پایه آن ها از ۵۰۰۰ تومان شروع خواهد شد. حتما از گلدان های کم عمق استفاده کنید.

گلدان کوچک کراسولا

گلدان کوچک کراسولا

تصویر گلدونک با گیاه ساکولنت(گیاهان گوشتی) در اندازه ۶ سانتیمتر و با گلدان های سرامیک (بدون بسته بندی و بروشور و چاپ لوگو)

گلدونک با گیاه ساکولنت(گیاهان گوشتی) در اندازه ۶ سانتیمتر و با گلدان های سرامیک (بدون بسته بندی و بروشور و چاپ لوگو)

گلدان کوچک هاورتیا

گلدان کوچک هاورتیا

ساکولنت ها زینت بخش تزیین نشیمن

دوم شما به یک گلدان مناسب نیاز دارید در هنگام خرید گلدان باید دقت کنید که رنگ گلدان با تزیین فضایی که قرار هست این باغ زیبایتان را قرار دهید تناسب داشته باشد. این گلدان قرار هست نقش یک اکسسوری مهم را برایتان بازی کند. گلدان ها بسته به نوع و سایز قیمت های متفاوتی دارند ولی یک گلدان رنگی از جنس پلاستیک فشرده با سایز متوسط حدود ۱۲۰۰۰هزار تومان هست. گلدان سفالی با همین سایز و کمی نقش روی بدنه اش حدود ۲۰۰۰۰ هزار تومان هست.

گلدان رومیزی
گلدان اوریگامی

گلدان اوریگامی

گلدان حصیری

مجموعه گلدان رومیزی

مجموعه گلدان رومیزی

گلدان های چوبی کوچک رومیزی

گلدان های کوچک رومیزی

گلدان گرد بتنی

گلدان گرد بتنی

انواع ساکولنت

سوم شما به خاک مناسب ساکولنت نیاز دارید حتما باید خاکی که استفاده می کنید سبک باشد و رطوبت را در خود نگه ندارد . می توانید هنگام خرید خاک برای روی سطح خاک سنگریزه رنگی هم خریداری کنید. خاک ساکولنت بسته ای به فروش می رسد و سایز هر بسته بستگی به باغ گلی دارد که شما از آنجا خریداری می کنید.

پرورش ساکولنت در خانه

زهکشی برای ساکولنت ها مهم هست

گلدانتان را برعکس بگذارید اگر حفره ته گلدان باز هست که هیچ و الا باید قبل از هر کاری حفره را باز کنید. حالا چند تکه سنگ یدا کنید و دور حفره بچینید با این کار مانع از کور شدن یا همان بسته شده حفره می شوید و آب اضافی از گلدان خارج شده و خاک دوباره خشک خواهد شد تا برای آبیاری بعدی آماده شود. حالا خاک را اضافه کنید و یکی دو بار به گلدان ضربه بزنید تا خاک به طور یکنواخت پخش شود.

حلقه ساکولنت مناسب برای تزیین منزل

باغتان را طراحی کنید

قبل از اینکه ساکولنت های دوست داشتنی را از گلدان هایشان خارج کنید بهتر هست طرحی برای باغ کوچک و مینیاتوریتان در نظر بگیرید. گیاهان را کنار هم بگذارید و مثل پازل جابه جایشان کنید و ببینید کدام حالت را می پسندید من ساکولنت هایی را که قدی رشد می کنند در آخر گلدان و ساکولنت هایی را که عرضی رشد می کنند ،جلویشان کاشته ام. طرح کاشت باغ متناسب با شرایط و نوع گیاهان تعیین خواهد شد.

ساکولنت ها زینت بخش تزیین نشیمن

ساکولنت ها را بکارید

خداروشکر در زمستان هستیم و این یعنی گیاهان دلبرما در فصل رشدشان قرار ندارند و هنگام جابه جایی کم ترین آسیب را می بینند. وقتی ساکولنت ها را می خرید احتمالا در گلدان های مشکی رنگ نا مرغوبی هستند که با اندک ضربه بیلچه باغبانی می شکنند.اما نیاز به این کارها نیست ساکولنت های کوچک، ریشه های عمیقی ندارند؛ پس با یک قاشق به آرامی گیاه را با مقداری از خاکش در بیاورید اگر ساکولنتتان بزرگ هست بهتر هست با یک دست گیاه را وارونه نگه دارید و با دست دیگر به گلدان ضربه بزنید و گلدان را جدا کنید. بهتر هست بدون آسیب به ریشه خاک های اطرافش را بریزید.

ساکولنت ها زینت بخش تزیین کتابخانه

وقت تمیزکاری هست

شما هرچقدر هم مرتب باشید بازهم مقداری خاک لای برگ های ساکولنت ها می رود بهتر هست از آب استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که هیچگاه روی ساکولنت ها آب نپپاشد این کار باعث بیماری آن ها خواهد شد. یک قلمو تهیه کنید و به آهسنگی خاک را بتکانید.

اگر قصد ساختن باغ ساکولنت خود را دارید و تا به حال باغبانی نکرده اید به این ابزار نیاز پیدا خواهید کرد:

دستکش ضد اسید ساق کش فروشگاه گنج کالا

دستکش ضد اسید ساق کش

قیچی شمشاد زن مدل RH-3110 رونیکس

قیچی شمشاد زن مدل RH-3110 رونیکس

قیچی باغبانی مدل NTS2311 نووا

قیچی باغبانی مدل NTS2311 نووا

نویسنده: فاطمه مرادی | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما