• تاریخ : ۱۵ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دیزاین

کمتر کسی به شستن کفپوش های طبیعی، مانند چوب فکر می کند! در این مطلب از سری مطالب مراقبت های فضای سبز چیدانه می خواهیم به شما شستن کفپوش های چوبی را آموزش دهیم! بعد از خواندن این مطلب دیگر سراغ مواد شیمیایی نمی روید.

شستن کفپوش با دستگاه پاور واش

شستن کفپوش چوبی به وسیله پاور واش

شستن تراس چوبی با پاور واش

بعد از مدتی لای قطعات کف پوش های چوبی پر از خاک و جرم خواهد شد که با هیچ وسیله ای تمیز نمی شود. پاور واش یک سیستم مکانیزه شست و شو هست که در شست و شوی محوطه و نمای ساختمان کاربرد دارد. این دستگاه در ابعاد و کاربری های متفاوت تولید خواهد شد. کوچک ترین سایز آن ها با سری فن و یا چرخشی برای هر خانه و ویلایی قابل استفاده هست. پاور واش آب را با فشار به سطوح می پاشد و برخلاف روش های سنتی شستشو، در مصرف آب صرفه جویی می کند. علاوه بر آن آب کم تری بر سطوح چوبی باقی می ماند و کفپوش های چوبی سریع تر خشک می شوند. پاور واش را می توانید از تمامی فروشگاه های لوازم محوطه سازی یا لوازم صنعتی خریداری کنید و یا از شرکت های شست وشوی نما و محوطه بخواهید این کار را برایتان انجام دهند.

ترموود در حیاط / فین وود
تصویر ترمووود فین وود

شستن نرده چوبی تراس

شستن تراس چوبی قلق دارد!

شما نمی توانید با شلنگ آب و جارو شروع به شستن تراس با کفپوش چوبی کنید! برای شستن کف پوش های چوبی در فضای سبز و حیاط باید از پاور واش (power wash) استفاده کنید. اگر نحوه کار کردن با سیستم شستوی پاور واش ها را نمی دانید؛ به احتمال زیاد به کفپوش چوبی زیبایتان آسیب می رسانید! قلق های پاور واش را بشناسید:

  • تنظیم فشار مناسب آب برای شستن کفپوش چوبی
  • استفاده از تکنیک مناسب در شستن کف پوش چوبی

کفپوش ترموود در طراحی حیاط و فضای سبز فین وود
تصویر ترمووود فین وود

کفپوش چوبی استخر
تصویر ترمووود فین وود

شستن کفپوش چوبی تراس به وسیله پاور واش

فشار مناسب آب برای شستن کفپوش چوبی تراس

فشار آب در سیستم های شستشوی تحت فشار قابل تنظیم هست. چیدانه استفاده از کم فشار ترین حالت ممکن دستگاه برای شستشوی کفپوش چوبی را توصیه می کند. اگر مایلید بیش تر با تنظیم فشار آشنا شوید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • فشار مناسب برای کفپوش های چوبی نرم مانند چوب درخت سدر یا کاج ۵۰۰PSI تا ۶۰۰PSI می باشد.
  • چوب های سخت تر را می توانید با فشار بیش تری شستشو کنید. دقت کنید برای شستشوی تراس چوبی هیچ وقت فشار آب بیش تر از ۱۲۰۰PSI نشود.

کفپوش چوبی در روف گاردن
تصویر مهندسین معمار آرکا نوژا

ترمووودکفپوش چوبی ترموود
تصویر ترمووود راشاوود

شستن کفپوش چوبی تراس به وسیله پاور واش

تکنیک مناسب در شستن کف پوش چوبی

مهم ترین نکته در شستن تراس چوبی فاصله سر پاور واش با کفپوش هست. ۳۰ سانتی متر تا ۶۰ سانتی متر، فاصله مناسب برای شستن کفپوش چوبی با پاور واش هست. در طول شستشو این فاصله را کم و زیاد نکنید. قدم به قدم با پاور واش سطح کفپوش چوبی را بشویید و با جلو و عقب کردن بازویتان فاصله سر پاور واش با تراس را حفظ کنید. برای شستشوی کفپوش چوبی تراس بهتر هست از سری فن و چرخشی استفاده کنید.

شب نشینی های طولانی بهار و تابستان در حیاط نیاز به نورپردازی مناسب دارد. مطلب نورپردازی امنیتی محوطه، در باغ و ویلای خود رقص نور به پا کنید! را مطالعه کنید.

طراحی بام سبز و روف گاردن
تصویر فضای سبز، روف گاردن و معماری محوطه گاردنیا

ترموود در طراحی داخلی حیاط خلوت
تصویر چوب نما توفرم

آسیب های کفپوش چوبی در دراز مدت

کفپوش های چوبی در فضای بیرونی بیش تر از فضاهای داخلی آسیب می بینند. اگر در اقلیم های مرطوب یا بسیار خشک زندگی می کنید از کفپوش های چوبی برای فضاهای بیرونی مانند تراس و حیاط استفاده نکنید. شستشوی بیش از حد کفپوش های چوبی نیز می تواند آسیب زا باشد و به مرور باعث پوست پوست شدن یا خوردگی چوب شود. اگر با چنین مشکلاتی روبه رو شدید بهتر هست کفپوش چوبیتان را پس از سمباده کشی، رنگ کنید.

kaindl لمینت کایندل اتریش
تصویر گروه معماری و طراحی کیواران

اجرای کفپوش
تصویر تزیین آریو

برای تمیز کردن کفپوش های داخل منزل از راهکار های پیشنهادی در مطالب زیر را استفاده کنید:

نویسنده: فاطمه مرادی(کیمیا) | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما