• تاریخ : ۲۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

امروز ۲۰ نوامبر به نام “روز جهانی کودک” در تقویم جهانی ثبت شده هست. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم در این مطلب به مقوله طراحی مهد کودک که از مهم ترین فضاهایی هست که کودکان امروزی بیشتر زمان خود را در آن می گذرانند، بپردازیم. طراحی فضایی برای حضور کودکان نیاز به دانش بالایی دارد. منظور از دانش بالا تسلط کافی بر روی همه جوانب موردنیاز هست. بی‌شک یک معمار باتجربه می‌تواند محیطی کاملاً اصولی برای آموزش کودکان خلق کند.

کلاس در مهد کودک

چند اصل مهم در طراحی مهدکودک که باید رعایت شود:

  • ایجاد محیطی آموزشی که سرشار از خلاقیت هست.
  • طراحی فضایی مناسب برای تفریح و سرگرمی گروهی.
  • رعایت استانداردها برای رسیدن به محیطی امن و راحت.
  • حداکثر استفاده از نور روز و نورپردازی مناسب در هر فضا.
  • طراحی فضایی برای تعامل والدین و مربیان.
  • در نظر گرفتن ورودی زیبا و جذب‌کننده برای کودکان.
  • خلق محیطی جداگانه برای حضور مادران در کنار فرزندانی که به‌سختی به این محیط عادت می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۴ مرکز آموزشی در ایران با معماری وسوسه انگیز

بازی در هوای آزاد

فضای آزاد در مهد کودک

فضای بازی در هوای آزاد برای کودکان یکی از اصل‌های مهم در مهدکودک هست. باید دقت کنید کف‌پوش مناسبی برای این قسمت تهیه کنید که علاوه بر مقاوم بودن در برابر عوامل جوی در هنگام زمین خوردن بچه‌ها کمترین آسیب را ببینند. استفاده از وسایل بازی چوبی و پلاستیکی پیشنهاد مناسبی در این قسمت هست. تعبیه فضاهای مختلف برای بازی فکر نابی هست. این کار علاوه بر تقسیم کردن بازی‌های مختلف بچه‌ها را از برخورد با یکدیگر و سردرگمی در هنگام استفاده از بازی‌ها در امان می‌دارد.

استفاده بهینه از دیوارهای حیاط

  استفاده بهینه از دیوارهای حیاط مهد کودک

از دیوارهای بیرونی به‌عنوان تخته‌سیاه استفاده‌شده هست. کودکان می‌توانند به‌راحتی نقاشی‌های دلخواه خود را با گچ بر روی دیوار ترسیم کنند. طراح یکی از دیوارها را به‌عنوان دیوار صخره‌نوردی در نظر گرفته که بچه‌ها می‌توانند تا ارتفاع کمی از آن بالا بروند. بر روی دیواری دیگر متری بزرگ نقاشی شده هست که کودکان می‌توانند قدشان را اندازه بگیرند. برای تشویق آن‌ها اشکالی از حیوانات کشیده شده هست که حدود تقریبی قد آن‌ها را هم نشان می‌دهد.

نقش رنگ در مهدکودک

نقش رنگ در مهد کودک

محیطی ساده ولی سرشار از آرامش، بهترین انتخاب در طراحی مهدکودک هست. استفاده از رنگ‌های شلوغ و هیجانی شاید در یک نگاه برای این محیط مناسب به نظر برسد ولی واقعیت این هست که در طول چند ساعت ماندن در همچین فضایی کودکان دچار تنش و ناآرامی می‌شوند. بهتر هست در انتخاب رنگ‌ها نهایت دقت صورت گیرد. بهترین گزینه انتخاب رنگ‌ خنثی در ابعاد وسیع هست که با مقداری رنگ گرم و شاد جلوه‌گری کند. 

مطلب مرتبط: طراحی دفتر کار گوگل در زوریخ، محل کار یا دنیای سرگرمی؟

تأمین نور مناسب در مهد کودک

نور مناسب در کلاس درس

نورپردازی باید به شکلی باشد که شدت نور چشم کودکان را آزار ندهد. گاهی برای انجام یکسری از فعالیت‌ها نور طبیعی کافی هست ولی زمانی که قصد دارید برای انجام بعضی فعالیت‌ها از نور مصنوعی استفاده کنید به‌ شدت نور، زاویه تابش و ارتفاع نصب روشنایی دقت ویژه داشته باشید. بهتر هست بیرون ساختمان هم از نورپردازی خوبی برخوردار باشد تا در هنگام تاریکی هوا محیط بیرون کاملاً روشن باشد. کودکان در این شرایط احساس امنیت بیشتری می‌کنند.

استفاده از علائم راهنمایی و رانندگی

استفاده از علائم رانندگی در مهد کودک

مهدکودک بهترین مکان برای آموزش نکات ترافیکی و شهری هست. وقتی بچه‌ها از زمان کودکی با علائم و قانون و مقررات آشنا شوند، نظم در آن‌ها نهادینه می‌شود و در بزرگ‌سالی به‌راحتی قانون‌شکنی نمی‌کنند. همان‌طور که در تصویر می‌بینید راه‌های ارتباطی فضاها مانند خیابان خط‌کشی شده‌اند و محل عبور را مشخص می‌کنند. همچنین استفاده از علائم عبور حیوانات مختلف در طول مسیر، خلاقیت دیگری در آموزش هست.

سرسره‌ای چندمنظوره در طراحی مهد کودک

سرسره چند منظوره در مهد کودک

طراحی جالب دیگر در این مکان، سرسره چندمنظوره هست. بچه‌ها می‌توانند از زیر آن به‌عنوان فضایی برای بازی‌های نشستنی کنند و از دیوارهٔ سرسره به‌عنوان دیواری برای نقاشی استفاده کنند. ناگفته نماند که سرسره از چوب ساخته‌شده و تمام لبه‌های آن گرد شده و برای کودکان کاملاً امن هست. قرار دادن دو تابلو برای معرفی این فضا زیبایی این قسمت را کامل کرده هست.

توجه خلاقانه به آموزش

آموزش خلاقانه در مهد کودک

آموزش خلاقانه در مهد کودک

طراح حتی فضای سقف را به حال خود رها نکرده هست. کشیدن اشکال هندسی در سقف به همراه نامشان توجه بالای طراح را نسبت به آموزش نشان می‌دهد. ابتکار دیگر طراح نقاشی درجه در قسمت بازشو درها هست. کودکان با باز کردن در بر روی درجه‌ها آن‌ها را به‌راحتی یاد می‌گیرند.

برای دیدن نمونه طراحی های اداری برجسته و چشمگیر ایرانی می توانید به بخش فضاهای اداری یا پروژه های برجسته معماری در چیدانه سر بزنید.

نویسنده: سمیه منوچهری | تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما