• تاریخ : ۱۵ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

شاید گاهی اوقات تصاویر زیبایی از تزیین خانه های خارجی دیده باشیم و با خود بگوییم چرا تزیین خانه ما شبیه نمونه‌های خارجی نمی‌شود؟ البته منظور از شباهت بیش تر از نظر زیبایی شناسی و کیفیت فضاست. پس در این مطلب تصمیم گرفتیم ۵ مورد از اشتباهات رایج در تزیین خانه های ایرانی را بررسی کنیم و به شما بگوییم که اشکال کارتان در کجاست.  

مشکل فرش در خانه های ایرانی

فرش در خانه ایرانی

اشکال کار در استفاده از فرش کجاست؟ 

باور کنید داشتن یک فرش بزرگ ۶ متری اصلا ایرادی ندارد و شکل و شمایل خانه‌ تان را به دور از مد روز و … نمی‌ کند. مطمئن باشید داشتن یک فرش کوچک غیر متناسب با لوازم خانه می‌ تواند خیلی بیش تر توی ذوق بزند. پس بهتر هست بدانید جای فرش در خانه کجاست!

راه حل چیست؟ 

به بزرگ‌ترین وسیله‌ ای که توی اتاق نشیمن دارید توجه کنید. یک مبل سه نفره؟ با این حساب فرشتان باید طوری باشد که از هر طرف مبل به اندازه ۳۰ سانتی متر بیرون زده باشد. این قانونی هست که این روزها بیش تر طراحان مد به آن پایبند هستند. اگر فرش بزرگ دوست ندارید ایرادی ندارد. جوری فرش را انتخاب کنید که همه پایه‌ های مبل‌ها بیرون باشند و فرش کلا وسط افتاده باشد. برای اتاق خواب هم داستان همین هست. اگر قرار هست زیر تخت فرش باشد باید از هر طرف ۳۰ سانتی متر یا حتی بیش تر فرش معلوم باشد. اگر هم فرش کوچک انتخاب می‌ کنید باید درازای آن با عرض تخت حتما یکی باشد. وگرنه نداشتن فرش خیلی بهتر هست! هم چنین تزیین زیبای ایرانی با فرش های اصیل ایرانی می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

مشکل روشنایی در خانه های ایرانی

روشنایی خانه ایرانی

  • اشکال کار در روشنایی کجاست؟ 

ما ایرانی‌ ها عادت عجیبی داریم. این که موقع خرید خانه همه دنبال خانه‌ های نورگیر هستیم اما به محض نقل مکان همه پنجره‌ ها را با پرده‌ های چند لایه ضخیم می‌پوشانیم. بماند که خیلی‌ ها از آستری هم استفاده می‌ کنیم. غافل از این که نور طبیعی مهم‌ترین عنصر زیبایی خانه هست. 

دیگر زمان استفاده از پرده‌های چند لایه گذشته هست. اگر می‌خواهید خانه‌ ای به روز داشته باشید پرده‌ ها را هر قدر می‌ توانید سبک انتخاب کنید. پارچه حریر بهترین گزینه هست. استفاده از لوردراپه‌ ها هم می‌تواند کارساز باشد. این طوری روزها خانه حسابی نور دارد و شب‌ ها پوشش مناسبی برای جلوگیری از نور. البته پیشنهاد امروز طراحان مد استفاده نکردن از پرده هست. چه ایرادی دارد پنجره آشپزخانه‌ ای که به خانه همسایه مشرف نیست پرده نداشته باشد؟  یک قانون مهم دیگر! از گذاشتن وسایل بزرگ جلوی پنجره‌ ها خودداری کنید! البته می توانید قبل از هر تصمیمی با پرده های متفاوت در تزیین آشنا شوید.

مشکلات دیوار در خانه های ایرانی

دیوارهای خانه های ایرانی

  • اشکال اول دیوارها کجاست؟

هر دیوار خالی خانه را نباید با یک قاب یا تابلوی خاص پر کرد. چه ایرادی دارد که اصلا یکی از دیوارهای خانه سفید و دست نخورده باقی بماند؟ پر کردن همه دیوارها با یک وسیله تزیینی یا قاب از ایرادهای بزرگ در تزیین خانه هست. 

یک دیوار بزرگ را که دید خوبی هم دارد انتخاب کنید و قاب تصویر‌ ها و تابلوهای دوست داشتنی‌تان را آن جا نصب کنید. بزرگ و کوچک فرقی ندارد. فقط مطمئن باشید که در نصب آن ها رعایت توازن را کرده‌ اید. چون در غیر این صورت دیوار بزرگتان خودش به هم ریختگی می‌آورد. کافی هست از مطالب مربوط به دیزاین دیوار و تابلوهای خلاقانه  استفاده کنید. 

مشکلات دیوار در خانه های ایرانی

  • اشکال دوم دیوارها کجاست؟

سفید استخوانی! رنگ دیواری که در خانه‌ های ما زیاد دیده می‌شود. دیگر بخواهیم خیلی خلاقیت به خرج دهیم یکی از دیوارها را کاغذ دیواری می‌ کنیم و باز دوباره دور تا دور سفید استخوانی! 

درست هست که رنگ روشن خیلی اوقات فضای خانه را باز می‌ کند اما توی خانه‌ های روشن این سفید استخوانی دیگر زیاد دلنشین نمی‌ شود. دیوارها روشن باشند اما رنگی. لیمویی، آبی آسمانی و … چرا در پالت رنگ‌ های اتاق نشیمن ما این رنگ‌های شاد روشن جا ندارند؟ شاید باید بهترین ترکیب رنگ ها در تزیین را بشناسید!

مشکل مبلمان در خانه های ایرانی

مبل‌ در خانه های ایرانی

  • اشکال کار مبلمان کجاست؟

این روزها کوسن‌ های با نقش و طرح‌ های زیادی به بازار آمده‌ اند.  اما قرار نیست هر کوسن زیبایی با طرح متفاوتی به خانه ما راه پیدا کند بلکه باید بدانیم که در بین مدل کوسن، چی برای خانه ما بهتره؟ اصلا یکی از بزرگ‌ ترین اشتباه‌ های تزیین خانه ما ایرانی‌ ها همین استفاده از کوسن‌ های زیاد با طرح‌ های ناهم خوان هست. 

دو کوسن در هر طرف کاناپه. البته بسته به عمق کاناپه می‌ توانید یک کوسن بزرگ و باریک‌ تر برای وسط استفاده کنید اما دیگر واقعا تعداد کوسن‌ های روی مبل بیش تر نباشد. ضمنا هماهنگی رنگ و طرح را که یادتان نرفته! حتی بافت پارچه کوسن‌ ها را هم باید با هم یکی در نظر بگیرید. 

کلام آخر : نکات بالا مواردی بسیار ساده و کوچک هستند اما تغییرت بزرگی را در خانه شما به وجود می آورند. مطالب پیشنهادی زیر هم می تواند راه گشای کار شما باشد:

​ترجمه شده در تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما