• تاریخ : ۱۳ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیزاین

آیا می دانید چه پرده ای برای خانه تان مناسب هست؟ ساده یا طرحدار؟ راه راه یا گلدار؟ سال های نه چندان دور، پرده ها در خانه حرف چندانی نمی زدند و در چیدمان خانه نقشی نداشتند، در واقع به اندازه مبل و باقی لوازم چوبی خانه به عنوان عناصر اصلی تزیین به حساب نمی آمدند. پرده در بیش تر خانه لوردراپه هایی فلزی بود برای جلوگیری از ورود نور آفتاب. تنوع شان هم در رنگ بود نه در شکل و شمایل. اما حالا پرده ها یکی از عناصر اصلی تزیین خانه هستند. حالا اول خانه را می بییند و بعد بدون این که به چیدمان وسایل فکر کنند برای پرده ها آستین بالا می زنند. اما آیا انتخاب پرده با همه اهمیتش کار راحتی هست؟ آیا با انواع مدل پرده در تزیین آشنا هستید؟می دانید کدام پرده برای کدام پنجره مناسب تر هست؟ پس با ما همراه باشید.

پرده ساده در تزیین داخلی

پرده ساده در تزیین داخلی

پرده ساده در تزیین داخلی

دنبال پرده ساده باشید اگر…

اگر خانه شلوغی دارید و در پذیرایی از انواع و اقسام وسایل تزیینی و میز و کوسن و … استفاده کرده اید بهتر هست یک راست سراغ پرده ای ساده بروید و بی خیال خریدن پرده های گلدار و طرح دار شوید. در واقع پرده های بدون طرح یک دست همیشه مناسب ترین گزینه برای خانه های ما ایرانی های شلوغ هستند. چرا که در منزل ما به سبب سبک زندگی همیشه طرح و نقش های بسیاری در خانه موج می زند که در این مواقع پرده ساده می تواند هارمونی محیط را حفظ کند. شاید ۷ نکته برای انتخاب و خرید پرده در تزیین منزل به شما کمک کند اما در کل انتخاب پرده ساده خودش داستان جدایی هست. سادگی را به حساب کج سلیقگی نگذارید. یکی از رنگ های غالب تزیین خانه را در نظر بگیرید و پرده را از طیف رنگی نزدیک به آن انتخاب کنید. برای خانه هایی که دکوراسیونی رسمی دارند و وسایل و چیدمان به صورتی کلاسیک انتخاب شده بهتر هست رنگ پرده رنگی برجسته باشد. پارچه های مخمل با رنگ های ارغوانی یا لاجوردی و … برای این فضاها مناسب هستند. 

پرده طرح دار در تزیین داخلی

پرده طرح دار در تزیین داخلی

پرده طرح دار در تزیین داخلی

دنبال پرده طرح دار باشید اگر… 

وقتی برای انتخاب و خرید پارچه پرده ای راهی بازار می شوید قبل از این که توی دنیای پر رنگ و لعاب ساتن و مخمل و حریر و کتان غرق شوید، یک قانون مهم را یادتان بیاورید. این که اگر دیوارهای خانه تان ساده نیست و با کاغذ دیواری طرحدار پوشیده شده اصلا سراغ پرده گل دار و طرح دار و … نروید. حتی اگر دیوارهای خانه تان ساده هستند ولی مبلمان تان طرح دار هست باز هم باید داشتن پرده های گل دار را فراموش کنید. مطمئن باشید حجم شلوغی خانه به قدری زیاد خواهد شد که سریع دلزده و خسته تان می کند. 
اگر چیدمان خانه ساده بود و طرح ها همگی ساده آن وقت می توانید پرده را گل دار بخرید. آن هم با گل هایی به هر اندازه و شمایلی که دوست داشتید. قانون دوم این که اگر روشنایی خانه زیاد نیست یا به قول معروف خانه تان نورگیر نیست بهتر هست طرح پرده تان درشت نباشد. نقطه های رنگی یا گل های ریز انتخاب مناسبی برای یک خانه کم نور هست. هر قدر گل های پرده بزرگ تر و برجسته تر باشد چیدمان خانه باید رسمی تر باشد. اگر هم فضای جدید و غیر رسمی را می پسندید اصلا قید خرید پرده گلدار را بزنید و بروید سراغ طرح های هندسی. پرده های راه راه هم این روزها مدل جدیدی هستند که فضای رسمی خانه ها را می شکنند. فقط باز باید نکته ای یادتان باشد. این که اگر خانه تان کوچک هست پرده ای با خط های عمودی بخرید تا فضا بزرگ تر نشان داده شود. خط های افقی خانه را کوچک تر از معمول نشان می دهند. 

کلام آخر : در انتخاب پرده مناسب حتما این به این نکته توجه کنید که هر کدام از فضاهای خانه پرده مناسب خود را نیاز دارند. طرح، رنگ، نقش و حتی مدل پرده در این انتخاب موثر هست. برای آشنایی بیش تر مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 ترجمه شده در تحریریه چیدانه

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما