• تاریخ : ۹ام تیر ۱۳۹۷
 • موضوع : دیزاین

بروزرسانی شده در تاریخ ۹۷/۴/۷

بی شک چیزی به اندازه چوب نمی تواند نمای یک ساختمان را زیبا و جذاب نشان بدهد. البته نمای چوبی ساختمان بیشتر در خانه های سبک شیروانی دیده خواهد شد اما در آپارتمان های جدید و ساختمان های سبک معاصر هم نمای چوبی حضور چشم گیری دارند. مصالح چوبی در نمای هر ساختمانی چهره ایی متمایز و زیبا به آن می دهد.

مهم ترین بخش یک ساختمان نمای آن هست. که زیبایی ساختمان را نیز نشان میدهند امروزه نمای بیشتر ساختمان ها شبیه به هم هستند و هیچ تنوعی در نمای ساختمان نداده اند از نماهای سایر ساختمان ها تقلید کرده و با کمی تغیرات از آن نما استفاده میکنند.نمای چوبی ساختمان یکی از بهترین نما ها هست که زیبایی ساختمان را بیشتر میکند و توجه همه را به خود جلب میکند.نمای چوب یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها برای محافظت از ساختمان از عوامل محیطی میباشد.نمای خارجی ترین بخش ساختمان میباشد که قسمت تزئینی ساختمان محسوب میشود. برای اینکه یک ساختمان زیبا داشته باشید باید همه ی بخش های ساختمان با هم هماهنگ باشند.نمای چوبی یکی از بهترین نما ها برای زیباتر نشان دادن ساختمان نسبت به سایر نما ها هست.از نمای چوب بیشتر در ساخت ویلا ها استفاده میشود. هنگام نگاه کردن به ساختمان اولین چیزی که میبینید نمای آن هست پس نمای ساختمان باید زیبا طراحی شود تا زیبایی نمای داخلی ساختمان را به خوبی به همه نشان دهد. چون نمای بیرونی ساختمان در دید همه ی مردم هستش پس ساخت نمای زیبا به افزایش زیبایی شهر نیز کمک میکند. سعی کنید در هنگام طراحی نمای بیرونی ساختمان بیشتر وقت بگذارید و بهترین نمای که مناسب خانه ی شما هست را انتخاب کنید. اگر به فکر ایجاد تنوع در نمای ساختمان و زیبایی خانه ی خود هستید حتمی از نمای چوبی استفاده کنید.در این مطلب از سایت اتاق قصد دارید به شما کمک کنیم تا بهترین طراحی از چوب برای نمای ساختمان خود استفاده کنید.

در چنین ساختمان ها و آپارتمان هایی، معمولا طرح ها شبیه به یک آپارتمان معمولی نیست چرا که چوب عنصری گرم، صمیمی و دعوت کننده هست و وقتی در نما بکار برود همین حس را هم در فضا پخش می کند در حالی که بسیاری از ساختمان های امروزی با نمای شیشه ای، سنگ و یا بتن بسیار سرد و خشن بنظر می رسند.

متاسفانه مشکل اصلی در ساختار سبک معماری شهرهای ایران نیز همین هست، بسیاری از ساختمان ها نمایی خشن و غیر دوستانه و شبیه به هم دارند که بروی روحیه مردم شهر تاثیر مستقیم می گذارد. بسیاری از نماها از یکدیگر تفلید کرده و عین همان نما را با اندکی تغییر در جاهای دیگر می سازند. طبیعتا مصالح چوبی برای نما گران قیمت هستند اما همانطور که در ادامه تصویر های نمای چوبی ساختمان دیدن خواهید کرد، نتیجه کار یک اثر بسیار زیبا خواهد شد که تمام این هزینه های پرداخت شده را جبران می کند.

نمای-چوبی-ساختمان (23)

نمای-چوبی-ساختمان-(25)

چوب به عنوان مصالح طبیعی هم باعث ایجاد کاراکتری بومی در بناها خواهد شد و همچنین انرژی کمتری از طرف تولید آنها خواهد شد (بحث کاهش انرژی نهفته ساختمان که از بحث های روز معماری هست). از سوی دیگر رفتار حرارتی این مصالح که ضریب انتقال حرارتی پایین و ظرفیت  گرمایی بالایی دارند برای اقلیم های سردسیر بسیار مناسب هستند. استفاده از نماهای چوبی دوپوسته در ساختمان ها باعث تهویه گرمایی ایجاد شده در اثر تابش خورشید خواهد شد و در زمستان از هدر رفتن گرما جلوگیری می کنند. در تابستان نیز با دقیقا تصویر عمل می کنند زیرا چوب به مانند سنگ و بتن و فلز داغ نمی شود و از طرفی فضای داخل خانه را خنک تر نگه می دارد.

 

نمای-چوبی-ساختمان (24)

نمای-چوبی-ساختمان (22)

نمای-چوبی-ساختمان (21)

نمای-چوبی-ساختمان (20)

نمای-چوبی-ساختمان (1)

 

 

 

 

البته وقتی از نمای چوبی ساختمان صحبت می کنیم منظورمان فقط چوب های طبیعی نیست، می توان از پنل های ساندویچی به طرح چوب هم استفاده کرد. این پنل ها در ضخامت ۱۸ و عرض ۳۵ سانت و با طول های مختلق تولید می شوند و به دلیل ارزان بودن و راحتی در نصب یکی از پرطرفدارترین مصالح در نمای ساختمان هستند. پنل های ساندویچی کیفیت بسیار بالایی دارند و از وزن بسیار پایینی نیز برخوردار هستند از طرح های چوب آنها هم خواهد شد در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد و به دلیل کیفیت ساخت بالا نیازی زیادی به تعمیرات و نگهداری ندارند، تعویض پنل ها نیز به راحتی صورت می گیرد در نتیجه تعمیرات اینگونه پنل ها بسیار ارزان تر از مسالح دیگر هست.

نمای-چوبی-ساختمان (18)

نمای-چوبی-ساختمان (17)

نمای-چوبی-ساختمان (16)

نمای-چوبی-ساختمان (14)

نمای-چوبی-ساختمان (15)

همانطور که در بالا اشاره کردم، پنل های چوب طبیعی برای نما قیمت بسیار زیادی دارند اما معماران خلاق برای کاهش هزینه از روش های جالبی استفاده می کنند. یکی از مرسوم ترین ایده ها ترکیب مصالح در ساخت نما هست. مثلا در آپارتمان افشاریان کرمانشاه نمای ساختمان خیلی زیبا با چوب ساخته شده و یا ساختمان های دیگر که تقسیمات طبقات در نمای خارجی توسط بافت چوبی باریکی بین نمای سنگی انجام خواهد شد. در شکل های زیر دیدن می کنید که ترکیب نمای سنگی ساختمان با رگه هایی از چوب طبیعی ایده ای بسیار کارآمد و شیک هست.

نمای-چوبی-ساختمان (7)

نمای-چوبی-ساختمان (8)

نمای-چوبی-ساختمان (12)

نمای-چوبی-ساختمان (9)

ایده جالب دیگر فریم گرفتن دور پنجره ها با چوب هست. تقریبا تمام پنجره ها ساختمان های نوساز شکلی مستطیلی یا چهار گوش دارند و خیلی کم دیده خواهد شد که مدل پنجره دایره ای، لوزی و یا بیضوی شکل باشد. طبیعتا بخاطر کارایی و اجرای ساده پنجره های چهارگوش انتخاب اول بسیاری از معماران هستند اما برای ساختمانی که سعی دارد متفاوت باشد نباید از جزئیات به سادگی گذشت. پنجره یکی از همین عناصر جزئی شناخته خواهد شد اما برای اینکه ظاهر آن به نمای ساختمان صدمه نزد، می توان فریم دور پنجره ها را با ماده متفاوت و خاصی مانند چوب تزیین کرد.

نمای-چوبی-ساختمان (19)

نمای-چوبی-ساختمان (13)

نمای-چوبی-ساختمان (3)

نمای چوبی ساختمان این خاصیت را دارد که علاوه بر خودنمایی خودش، کلاس یک محله را نیز بالاتر ببرد. اگر تمامی ساختمان های محله به شیوه مناسب از الگوی همسایگی استفاده کنند، به مرور زمان آن محله تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای زندگی تبدیل خواهد شد. مشکل دیگر هم دقیقا همین جاست، اینکه کسی به الگوی همسایگی توجهی ندارد و هر معمار و خانه داری راه خود را می رود بدون اینکه به سازهای اطراف توجهی داشته باشد. به هر حال همه ما دوست داریم نماهای چوبی و متفاوت را بیش از پیش در سطح شهرهایمان دیدن کنیم امیدواریم این اتفاق در آینده رخ بدهد.

نمای-چوبی-ساختمان (11)

نمای-چوبی-ساختمان (10)

نمای-چوبی-ساختمان (6)

نمای-چوبی-ساختمان (5)

نمای-چوبی-ساختمان (4)

نمای چوبی ساختمان

نمای-چوبی-ساختمان (2)

 

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندید حتما امتیاز دهید!

۳۵ مدل نمای چوبی ساختمان جدید و هوشمندانه [با طراحی بی نظیر] جدید

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

مهدی
آشنایی با بهترین نوع های نمای ساختمان ایرانی , آشنایی با سنگ آنتیک در نمای ساختمان , آشنایی با نمای چوبی ساختمان های ایران , زیباترین مدل های نمای ساختمان دوطبقه , زیباترین نمای ساختمان های چوبی در سال ۲۰۱۴ , تصویر های جدید از انواع نمای چوبی ساختمان

آخرین مطالب بخش نمای ساختمان

 • ۲۶ مدل طرح و مدل تصویر نمای کامپوزیت ساختمان جدید [بسیار لوکس]
 • ۳۰ مدل تصویر نمای کامپوزیت ساختمان ایرانی و خارجی [جدید و فوق لوکس] ۲۰۱۹
 • ۲۹ مدل تصاویر نمای خانه ویلایی [شیک و لوکس و ساده] جدید و سنتی ۲۰۱۹
 • ۳۰ مدل نمای رومی ساختمان [ نمای کلاسیک ] ایرانی و خارجی ۲۰۱۹ / تصویر
 • ۵۰ نمونه تصویر نمای ساختمان مسکونی [ ایرانی – خارجی ] جدید شیک ۲۰۱۹

پیشنهادات ویژه اتاق برای ادامه

 • نبض بازار

  قیمت خرید ۴۰ مدل پاراوان چوبی [ پارتیشن متحرک ] + آدرس فروشنده – سال ۹۷

 • نبض بازار

  قیمت ۶۸ مدل سرویس خواب نوجوان + آدرس خرید – تخت خواب نوجوان [جدید و جدید]

 • اتاق خواب دو نفره بزرگ با طراحی فوق العاده شیک و جدید

 • تزئین تزیین خانه با تابلو نقاشی جدید و شیک ۲۰۱۵

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما